Jen přibližně sedm desítek lidí dorazilo na odložené setkání vedení města s obyvateli Děčína. Tématem setkání byly problémy s nepřizpůsobivými v Děčíně.

Setkání s obyvateli města se původně mělo uskutečnit ve společenském domě Střelnice již v polovině října. Děčínská radnice jej ale na poslední chvíli zrušila, obávala se údajně toho, že by setkání mohli někteří lidé využít jako předvolební propagaci na účet města.

Účastníky setkání nejvíce trápí bezpečnostní situace ve městě a vyplácení sociálních dávek. Jako problematický vidí také špatný stav domů, ve kterých žijí lidé pobírající sociální dávky.

„Ani jeden z nich nechodí do práce, ale všichni mají před barákem na parkovišti auta, doma počítače. Celý den od rána do večera se tam jen nudí. Já bych chtěla vědět, co znamená sociálně slabí? Když čekají jen desátého na dávky 
a přitom tam mají bouráky, 
o kterých se nám ani nezdá," řekla na setkání jedna z obyvatelek Rakovnické ulice na Starém Městě. Právě do domu v Rakovnické se v minulých měsících sestěhovalo větší množství lidí žijících z dávek. Jenže podle ředitelky děčínské pobočky úřadu práce Marie Blažkové zákony neznají pojem sociálně slabí. Znovu tak musela vysvětlovat systém vyplácení sociálních dávek.

„V zákoně jsou přesně dané podmínky, kdy se sledují majetkové poměry, kolik lidí 
v daném bytě bydlí, jaké mají příjmy. Na základě toho se vyhodnotí, zda má člověk nárok na dávky. Na ty má nárok ten, kdo nedosahuje určitých příjmů. A jejich výši stanovil stát," vysvětlovala Blažková 
s tím, že pokud jsou nějaké nejasnosti, spolupracuje úřad práce s policií.

Do diskuze se zapojili také Romové, kteří žijí v Děčíně desítky let. Podle Milana Horvátha největší problémy teprve přijdou.

„Ti, co se sem nastěhovali, se teprve rozkoukávají. Až se rozkoukají, tak teprve začnou vyvádět," řekl Horváth. Další z diskutujících, Přemysl Vonka, vyzval ke spolupráci mezi majoritou a minoritou. Jen tak je podle něho možné dosáhnout zlepšení situace v Děčíně.
Řadu diskutujících trápí také nepořádek a špína v okolí domů, ve kterých bydlí lidé žijící především ze sociálních dávek.

„Chodíme tam, kde jsou například škodliví členovci nebo hlodavci. Občas chodíme 
s pracovníky sociálního  odboru nebo s odborem životního prostředí. To záleží na tom, jaký dostaneme podnět," řekla vedoucí epidemiologického oddělení děčínské pobočky krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

V poslední době tak například proběhly velké kontroly 
v budově bývalé Národní kavárny, ze které její majitel udělal bytový dům. Podle Šimůnkové nejsou kontroly otázkou poslední doby, ale dělají je hygienici pravidelně.

Z řad nespokojených obyvatel se po skončení setkání ozývalo, že by se nemělo jednat o poslední  setkání. Zda tomu tak opravdu bude, záleží na nově zvoleném vedení města. Jeho složení by mělo být známo během příštího měsíce.