Vládnoucí KSČM půjde do voleb s jasným cílem: obhájit výsledky posledních krajských voleb. Na prvním místě kandidátky se s největší pravděpodobností objeví hejtman Oldřich Bubeníček. Potvrdit to ale musí ještě krajská konference, která se uskuteční 13. února.

Krajské volební preference - Ústecký kraj. „Budeme se snažit i nadále držet sliby, které jsme dali voličům při posledních volbách a které se nám zatím daří plnit. Jsem velmi rád, že se například podařilo dostat společnost Krajská zdravotní do plusu," zdůrazňuje hejtman Bubeníček.

Hnutí ANO 2011 je zatím bez lídra. „Osobních tipů několik mám, ale považoval bych za neseriózní, kdybych je v tomto momentě dával najevo. Zatím se o tom jedná, pak bude následovat schválení okresním a krajským sněmem," popisuje Petr Nedvědický, předseda oblastní organizace ANO v Ústí nad Labem.

V současnosti strana pracuje na programu, který je pro ni nejdůležitější. „V krajských volbách budou rezonovat celostátní témata, ale já bych řekl, že podstatné pro občana v severních Čechách je zejména téma v místě příslušné, tedy problematika Ústí a okolních měst," dodává Nedvědický.

ČSSD povede Jaroslav Foldyna

Za sociální demokraty se o post hejtmana bude ucházet poslanec a zastupitel města Děčín Jaroslav Foldyna. Lídrem byl už v roce 2008, ale do funkce nakonec zvolen nebyl.

„Jako sportovec říkám, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, ovšem jako boxer jdu do ringu vyhrát," nechal se slyšet Foldyna s tím, že se v případě úspěchu nebude bránit spolupráci s žádnou stranou včetně KSČM, ANO nebo ODS.

Kdo do voleb povede hnutí Severočeši.cz, ještě není jasné. Uskupení nyní vybírá ze tří vytipovaných lidí, kteří podle jeho vedení splňují předpoklady pro vrcholnou regionální politiku. Jména však hnutí neuvedlo.

„Rozhodnutí, kdo z nich se stane kandidátem na hejtmana Ústeckého kraje, by mělo padnout v únoru, po dalších rozhovorech," říká předseda hnutí Bronislav Schwarz.

Hnutí PRO! kraj bude v letošních krajských volbách sdružovat minimálně čtyři subjekty. Lídrem kandidátky bude manažer hnutí Leo Steiner. „Všechny subjekty i další jména na kandidátce zveřejníme až s podpisem koaličních smluv v druhé polovině března. U některých subjektů totiž ještě probíhá hlasování a verifikace dohody," vysvětluje Leo Steiner.

Na hejtmanství si ODS nevěří

ODS, která v aktuálním průzkumu skončila s necelými šesti procenty na šestém místě, povede do krajských voleb dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Na druhém místě mu bude sekundovat starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Kandidátku chce strana sestavit z úspěšných a zkušených starostů a místostarostů z radnic Ústeckého kraje.

„Na příkladech z praxe ukážeme, že umíme řešit problémy našich občanů na komunální úrovni. Chceme tuto praxi přenést i na krajskou úroveň," říká Jiří Kulhánek.

Útok na křeslo hejtmana však odmítá. „Jsme realisté, nepředpokládám, že volby vyhrajeme. Ale pár lidí se do zastupitelstva dostane a budou to praktici se zkušenostmi z měst," prohlásil už dříve.

Průzkum společnosti SANEP, který probíhal v první polovině ledna, také ukázal, že současného hejtmana Oldřicha Bubeníčka by lidé rádi viděli ve funkci i po volbách, než aby z ní odešel. Rozdíl mezi oběma názory ale nebyl příliš velký. Čtvrtina lidí zatím nevěděla, jak odpovědět.

Krajské volební preference - Ústecký kraj.

Dernerová chce obhájit post v Senátu

Spolu s krajskými volbami se v říjnu uskuteční i volby do Senátu, které obmění jeho jednu třetinu. V Ústeckém kraji se bude volit v obvodě Ústí nad Labem, který v Senátu nyní reprezentuje Jaroslav Doubrava, a obvodě Most, za který byla zvolena Alena Dernerová. Oba potvrdili, že na podzim budou kandidovat znovu. A opět za Severočechy.

Alena Dernerová. „Budu nezávislou kandidátkou hnutí Severočeši.cz," upřesňuje pro Deník Alena Dernerová. Že chce být nominována, oznámila hnutí v pondělí 1. února poté, co byla oslovena a dostala čas na rozmyšlení.

Dernerová je dětská neuroložka, je také v zastupitelstvu Ústeckého kraje a města Mostu. Není členkou žádné strany, ani hnutí. Do Senátu byla v okrese Most zvolena za Severočechy.cz v roce 2010.

Mandát jí letos po šesti letech skončí. Pokud svůj post obhájí, chce pokračovat ve svých senátorských aktivitách. „Je toho opravdu dost," zdůrazňuje.

Jednu osobnost za každý obvod do senátních voleb vyšle KSČM. „Na Mostecku to bude Josef Nétek a za Ústí nad Labem Stanislav Körner," přibližuje rozhodnutí své strany hejtman Oldřich Bubeníček.

V obou obvodech bude mít kandidáty také Hnutí PRO! kraj. Zatím s nimi ale probíhají jednání. „Buď to budou kandidáti s podporou, nebo naši vlastní lidé. Jména zveřejníme během února či března, tady je to spíš o osobnostech," podotýká manažer hnutí Leo Steiner.

Za ODS bude na Mostecku do Senátu kandidovat Libuše Hrdinová, ředitelka jedné z mosteckých základních škol. Koho do senátních voleb nominuje hnutí ANO 2011, zatím není podle předsedy oblastní organizace ANO v Ústí nad Labem Petra Nedvědického jisté.

Další strany své kandidáty do senátních voleb ještě vybírají.