Mírná zima trápí nejen milovníky lyžování, ale především provozovatele lyžařských areálů. Ty na Děčínsku letos ještě ani nezahájily sezónu. A pokud nezačne sněžit alespoň v únoru, skončí pro ně letošní lyžařská sezóna velkou ztrátou. Naději dává alespoň některým střediskům předpověď počasí, která slibuje mráz. V tu chvíli by bylo možné využít sněžná děla.

Místo lyžařů káry

Po sjezdovce se prohánějí sjezdové káry, lidé se chodí houpat na obří houpačku. Tak vypadá lyžařský areál uprostřed zimy na Jedlové.

„V provozu jsou prakticky všechny letní aktivity. Na káry je potřeba se předem objednat, ale obří houpačka je 
v provozu každý den," popisuje realitu letošní zimy František Mašek ze Sportovního areálu Jedlová.

V Horním Podluží se stále lyžujeTen jen před touto sezónou investoval dva miliony korun. Lyžařům je připraven posloužit nový dětský vlek, vylepšené je osvětlení sjezdovky. Tu navíc před sezónou bylo ještě nutné srovnat.

Nemalé peníze investovali také ve druhém lyžařském areálu na Děčínsku v Horním Podluží. Tam pořídili novou rolbu a sněžné dělo, které má rozšířit možnosti zasněžování. A právě sněžné dělo dává Hornímu Podluží naději na relativně brzké spuštění vleků.

„Neustále sledujeme předpověď a podle té nejnovější by mělo začít ve druhé polovině příštího týdne mrznout, mělo by být až minus deset. V tu chvíli bychom mohli začít zasněžovat," říká starosta Horního Podluží Karel Kopecký.

Také na Jedlové nedaleko Jiřetína pod Jedlovou se dlouhé roky snaží o vybudování umělého zasněžování. Naráží ale podle Františka Maška na problémy s povoleními na vybudování vodních nádrží. Ty jsou nezbytné pro dostatečné zásobování sněžných děl vodou.

Hrozí zánik?

Velmi mírná zima, kdy se 
v areálech tuto zimu lyžaři ještě nesvezli, má dopad především na ekonomiku. Oba dva areály by se mohly postupem času dostat do nemalých finančních problémů.

„Máme úvěr, takže to pro nás zátěž je. Potřebovali bychom, aby se lyžovalo alespoň jeden a půl až dva měsíce. Pokud by se taková zima opakovala i v dalších letech, tak už by to byl opravdu velký problém," přiznává možné těžkosti starosta Horního Podluží.

František Mašek pak doufá, že začne sněžit alespoň v únoru, kdy se rozbíhají jarní prázdniny a značné množství lidí je chce trávit na lyžích.

V Horním Podluží se stále lyžuje„Letošní zimu už v žádném případě nezachráníme. Ale pokud by byl sníh alespoň 
v době jarních prázdnin, tak by se nám mohlo podařit pokrýt alespoň část nákladů 
a sezóna by nebyla tak špatná. Pokud to takhle bude v dalších letech pokračovat, tak se může stát, že skončíme," nastiňuje černou budoucnost lyžařského areálu na Jedlové František Mašek. Jeho společnost se již nyní více zaměřuje na letní aktivity. Oproti lyžařské sezóně trvá ta letní několikanásobně déle a není do podobných aktivit nutné investovat tak velké částky.

Bez sněhu i hory

S velkým nedostatkem sněhu se potýkají i české hory. Jezdí se jen v největších střediscích. Kvůli nedostatku sněhu bylo dokonce nutné zrušit i letošní Jizerskou padesátku. Ta se měla jet tento víkend v okolí Bedřichova.

„Je nám to líto. V Bedřichově se teploty stále drží nad nulou a v dalších dnech se má ještě více oteplit. Tato kritická situace nás bohužel donutila k definitivnímu rozhodnutí, že se letošní ČEZ Jizerská 50 neuskuteční," uvedl 
v tiskové zprávě Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.

Jizerská padesátka se kvůli nedostatku sněhu neběžela rovněž v letech 1988, 1990, 1998 a naposledy 2007. V roce 1993 byl závod přeložen na březen.

Kvůli teplému počasí a minimálním srážkám sníh na tratích v posledních týdnech stále ubýval.

Pořadatelé závodu navíc nemohli vyrábět technický sníh, a proto neměli jako v některých minulých letech možnost chybějící sníh z čeho rozvézt. Po víkendovém dešti je navíc trať na mnoha kilometrech zcela bez sněhové pokrývky.