Karolínka totiž tento týden získala výtěžek z charitativní akce Každý koš pomáhá. Vybralo se pro ni celkem 167 tisíc korun. Rodina si šek převzala na utkání děčínského basketbalového týmu. Právě děčínský klub Karolínku jako příjemkyni výtěžku navrhl. A uspěl.

Těžce nemocná Karolínka

Karolína Hájková je neteří děčínského basketbalisty a srdcaře Miroslava Soukupa. Pere se s těžkým osudem: V pouhých třech týdnech totiž onemocněla herpetickou encefalitidou, což je zánět mozku způsobený oparem. Toto onemocnění způsobilo, že má hodně poškozený mozek a po fyzické stránce ustrnula zanedlouho šestiletá dívka ve fázi miminka.

„Jsem za tu pomoc moc ráda, peníze pomohou na zaplacení asistentky, která bude s Karolínkou chodit do školy," říká její maminka Kateřina Hájková. Podle ní by peníze měly stačit na dva roky školní docházky. Karolínka totiž potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči. Sehnat peníze je pro ni ten nejtěžší úkol a životní výzva; kromě platu asistentky potřebuje totiž pokrýt i další náklady spojené s Karolínou, což jsou třeba další pomůcky ulehčující jí těžký život.

„Díky tomuto projektu jsme získali další nové zkušenosti, ale hlavně jistotu, že stále existují lidé, kteří jsou ochotni pomáhat druhým, a kterým není lhostejný osud dětí se zdravotním postižením. Když jsem se dozvěděla, kolik se vybralo, dost mě to šokovalo," dodává maminka Karolíny.

Charita: Každý koš pomáhá!

Jak se vlastně částka přesahující 167 tisíc korun dala dohromady? Jednoduše: Během jednoho sehraného kola Mattoni NBL. Během tohoto kola se sčítají všechny koše.

„Klub přispěje za každý bod svého družstva v zápase tohoto kola částkou sto korun. Hráčky a hráči pak za každý svůj bod v příslušném utkání přispívají částkou 10 korun," říká mluvčí děčínského klubu Alena Volrábová.

Zapojit se tradičně mohou i fanoušci prostřednictvím dárcovské SMS s textem DMS POMOCKOSEM na telefonní číslo 87 777.

Zatím jen krátká historie

Historie basketbalové charity Každý koš pomáhá se začala psát v roce 2007, kdy kluby a hráči Mattoni NBL společně přispěli na výstavbu a vybavení Domů na půl cesty v Praze a ve Valašském Meziříčí. O rok později se již připojila i Ženská basketbalová liga a peníze opět putovaly ve prospěch dvou Domů na půl cesty.

V roce 2009 se do charity přidali i rozhodčí. Vybrané prostředky pomohly k nákupu speciálního vozíku pro těžce postiženého Patrika a umožnily nadále sportovat sirotkovi Samuelovi a osiřelé Ditě.

V roce 2010 pomáhaly peníze z basketbalové charity hned na několika místech. KKP ligových klubů věnoval nový služební vůz mobilnímu hospici Ondrášek z Ostravy, dále se basketbalisté a basketbalistky zapojili do pomoci obětím povodní a významnou roli hrál KKP také při MS žen. Zatím naposledy se ligové kluby zapojily do akce KKP v roce 2011. To přispěly na nákup plicní ventilace pro tehdy ročního Martínka.
Letos se dočkala šestiletá Karolínka.