Kriminalisté obvinili čtyři lidi a jednu firmu z pěti trestných činů. Kromě jiného přijetí úplatku, podplácení nebo zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými je bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček, který je stíhaný vazebně, a bývalý místostarosta Josef Hambálek. „Zaměřili jsme se na období od roku 2016 do roku 2019. Do března loňského roku vznikl nezákonný prospěch ve výši 23,4 milionu korun,“ popsal dosavadní výsledky pátrání vedoucí krajského odboru hospodářské kriminality Radim Vojáček. Během vyšetřování policie zajistila smlouvy a faktury, které podle názoru vyšetřovatele prokazují, že došlo k manipulaci veřejné zakázky a nestandardnímu chování.

Policejní vyšetřování ale nadále pokračuje. Je tak možné, že nezákonný prospěch, která měl vzniknout, bude ještě vyšší. Jen do konce loňského září totiž Varnsdorf zaplatil za pronájem radarů společnosti Water Solar Technology téměř 39 milionů korun. Další peníze pak město zaplatilo či zaplatí od října do konce ledna, kdy skončí platnost nájemní smlouvy. Radnice ji vypověděla na konci loňského roku.

Policisté nyní zjišťují, zda byla poškozena obec, případně jiný veřejný zájem. „Pokud město škodu utrpí, bude ji pravděpodobně na základě rozhodnutí rady nebo zastupitelstva města vymáhat,“ řekl místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda.

Během vyšetřování případu policisté také zajistili u obviněných majetek a finanční hotovost. „Ve čtvrtek ráno jsme dostali zprávu, že byl zajištěn majetek v celkové hodnotě 10,3 milionu korun. Majetek a hotovost poslouží k zajištění finančního trestu,“ doplnil Vojáček.

Obměny na radnici

Policejní vyšetřování mělo dopad také na vedení varnsdorfské radnice. Po zadržení místostarosty Hambálka a starosty Horáčka v prosinci loňského roku se v lednu sešli zastupitelé, kteří starostu odvolali. Hambálek sám rezignoval. Výraznou obměnou prošla také rada města, která smlouvy na pronájem radarů schvalovala. Novým starostou se stal Roland Solloch, místostarosty Jiří Sucharda a Ladislava Křížová.

Současná smlouva doběhne příští týden v pátek. Radnice už od loňského podzimu připravuje novou soutěž, jejíž podmínky by měly vyhovět těm nejzásadnějším připomínkám. Řada odborníků totiž tvrdí, že dosavadní systém měření rychlosti ve Varnsdorfu je nezákonný. Zákon totiž zakazuje, aby na výsledku měření měla profit třetí strana. Společnost Water Solar Technology přitom dostává za každý změřený přestupek přibližně 300 korun. Nejvyšší správní soud v minulosti rozhodoval v podobném případu, kdy jej označil za nezákonný.

Proti současnému systému měření se postavilo také ministerstvo vnitra. To nejprve město vyzvalo ke zrušení pronájmu. Když neuspělo, podalo ke krajskému soudu správní žalobu na zrušení usnesení rady města, na jehož základě Varnsdorf smlouvu uzavřel.