Nové autolékárničky si s příchodem nového roku musí do svých vozidel pořídit nejen řidiči na Děčínsku. Lékárnička musí splňovat novou vyhlášku ministerstva dopravy.

Od ledna do ní přibude resuscitační maska, zaoblené nůžky v antikorozní úpravě s délkou alespoň 14 cm a izotermická podložka. Novinkou je leták první pomoci. Ten mezi řidiči vzbuzuje největší rozpaky. „Na co mi bude nějaký leták, když už budu u nehody, pochybuji, že budu mít čas něco studovat,“ rozčiloval se řidič Lukáš z Děčína. Dodal, že ostatní věci, které budou nově povinné, jsou jistě přínosem, ale leták považuje za zbytečnou byrokracii.

Za pravdu mu částečně dává i Jan Pechou z Besipu: „Poskytnout první pomoc by měl zvládnout každý. Osobně si myslím, že studovat leták přímo při nehodě je trochu od věci, ale zase na druhou stranu, mohou kresby, které v něm jsou, připomenout správný postup. Použít ho pro osvěžení paměti je jistě přínosem. Při nehodě je člověk ve velkém stresu, nápověda se může hodit, ale rozhodně by nejen řidiči měli mít postup poskytování první pomoci nastudovaný dopředu.“

Bez karty první pomoci se řidič vystavuje riziku pokuty, stejně jako by neměl lékárničku vůbec. „Karta je povinná. Je volně ke stažení na internetu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Tato povinnost platí i pro motorkáře.

„Kdo v lednu vyjede na silnici s lékárničkou, která neodpovídá vyhlášce, riskuje pokutu až dva tisíce korun, ve správním řízení ho může absence nové schválené lékárničky vyjít až na dva a půl tisíce. To se týká i toho, komu bude chybět karta první pomoci,“ podotkl šéf děčínského dopravního inspektorátu Martin Votrubech. Dodal, že od ledna přichází i další změna, a to že řidiči osobních aut budou muset povinně vozit reflexní vestu. Až dosud platilo toto nařízení jen pro služební vozy.

Co musí mít nová autolékárnička?
* textilní náplast s polštářkem – 6ks
* rukavice latexové
* rouška 20×20 cm
* izotermická fólie
* náplast hladká
* nůžky nerezové
* resuscitační maska
* obinadlo škrtící pryžové
* šátek trojcípý 2 ks
* obvaz s jedním polštářkem 3 ks
* obvaz se dvěma polštářky 2ks
* leták!