Parkoviště plná aut, stromky, kapři, v obchodech stovky lidí deroucí se jeden přes druhého.

„Au, najel jste mi vozíkem na nohu,“ zlobila se žena na muže v děčínském Kauflandu. „Aby ses nezbláznila, babo,“ obořil se na ní místo omluvy asi šedesátiletý děda. Paní raději jen mávla rukou. I tak někteří prožívají svátky klidu a míru.

V Kauflandu lidem přetékaly vozíkem především jídlem a pití, stejné to bylo i v Tescu a Hypernově.

„Sháním jen už to poslední,“ tvrdila Eva Novotná. Její vozík byl naložený krabicemi s pivem, kartony s limonádami, různými pochutinami a vidět byla i kachna. „Sejdeme se celá rodina, je nás osm, musíme toho mít hodně,“ bránila se dotazu, zda to všechno dokáží zkonzumovat.

Prodavačky u pokladem se většinou tvářily utrápeně, na jejich tvářích byla vidět únava.

„Už aby bylo po svátcích, je to nápor, ruce mě bolí od tahání zboží, fronty jsou tu pořád, nezastavíme se, neoddychneme si,“ tvrdila jedna z pokladních v Tescu.

V obchodech Hypernova mají obdobný nápor jako loni. Konkrétní čísla však nechtěl mluvčí Aholdu Libor Kytýr sdělit. Dodal, že se letos změnilo složení průměrného nákupního košíku. „Zákazníci více upřednostňují zboží v tzv. promocích a výrobky našich privátních značek, jsou levnější než tzv. značkové výrobky. Tradičně nakupují především hračky, kosmetické balíčky, sportovní vybavení a oblečení. Největší nárůst je především v oblasti potravin,“ vyjmenoval Kytýr.

Před Vánocemi zaznamenávají obchodníci také rostoucí počet krádeží zboží prodejnách. „Jedná se především o cukrovinky, alkohol a drobnou elektroniku. Zároveň registrujeme i zvýšený počet okradených zákazníků. Doporučujeme proto, aby zákazníci věnovali zvýšenou pozornost svým osobním věcem. V případě krádeže nebo okradení zákazníka voláme policii,“ tvrdil mluvčí Kytýr.

Naštěstí se poslední advent obešel bez toho, aby někteří museli být smutní z toho, že je zloděj okradl přímo v obchodě.

„Za sobotu a neděli nemáme hlášenou jedinou krádež, nikdo neukradl kabelku či peněženku, třeba z vozíku. Jen v Rumburku u Tesca máme dvě vykradená auta,“ hlásil o zlaté neděli dopoledne děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Lidé, kteří se nehonili jen za nákupy, mohli sobotní odpoledne strávit třeba na děčínském zámku.

Dočkali se i skautů, kteří sem přinesli Betlémské světlo. Každý si ho mohl odnést domu. Betlémské světlo je zažehnuté v Ježíšově rodišti, izraelském městě Betlémě. Symbolizuje naději, která nevyhasne. Světlo se předává z lampy na lampu a ze svíčky na svíčku, převáží se ze země do země, až doputuje i do Česka. Junáci pak tento plamínek předávají jednotlivým lidem a přinášejí domů těm, kdo o něj požádali.

„Sice jsem tam nebyla, ale světlo mám doma, přinesl mi ho hodný kolega z práce s přáním šťastných Vánoc,“ pochvalovala si žena z Děčína, která v neděli sháněla poslední dárky.

„Vnučce jsem byla koupit mobilní telefon, byla jsem velmi mile překvapená ochotou prodavačů v O2 prodejně v Kauflandu, s pokladními, které sedí bez úsměvu za kasami v prodejně vedle a některé se dokonce tváří tak, že je obtěžujeme, se to nedá srovnávat. Tady nejenže rozdávají úsměvy a přání, ale každému nákupu přibalí milou pozornost v podobě vánočního perníčku. Takhle by se měli chovat všichni prodavači,“ tvrdila. Jméno říct nechtěla, prý by se tak vnučka mohla dozvědět, co jí chystá k Vánocům.