Profese, které si uvedou na kandidátkách, je pouze na lidech usilujících o vstup do obecních zastupitelstev. „Registrující úřad kontroluje pouze bydliště kandidátů. Do pojmenování jejich povolání jim nijak nezasahuje,“ uvedl mluvčí varnsdorfského městského úřadu Tomáš Secký.

Jednoznačně nejvíce kandidátů z Děčínska uvedlo jako své povolání živnostník nebo podnikatel. Těch je podle dat Deníku téměř 29 procent, tedy 695.

Až s velkým odstupem jsou důchodci, kterých je na kandidátkách na Děčínsku 12 procent. Někteří lidé ale volí méně obvyklá pojmenování svého povolání.

Například Radek Lekner kandidující za Volbu pro Děčín si jako profesi uvedl správce stránek Děčínsko na Facebooku. „Dlouhodobě tím přináším informace z Děčína a okolí. A myslím si, že máme být na co hrdí. Byť si to třeba někdy neuvědomujeme,“ řekl Lekner.

Neobvyklé povolání uvedl také lídr Pirátů v Děčíně Jan Šmíd. Ten si nechal na kandidátku napsat podplukovník NCOZ. Tedy útvaru, který se zabývá nejzávažnější kriminalitou, většinou hospodářského rázu.

„Policista je příliš obecné. Takto jsem svou práci voličům více přiblížil a upřesnil,“ vysvětlil Šmíd, proč si nenechal na kandidátku napsat pouze „policista“ tak jako řada jiných.

Mezi kandidáty také mohou voliči nalézt dva kněze. V Děčíně jde do voleb duchovní Církve československé husitské Vladimír Vol-ráb a ve Varnsdorfu starokatolický duchovní Roland Solloch.

Na kandidátkách se občas objevují i názvy firem, které lidem usilujícím o vstup do zastupitelstva patří nebo jsou s nimi spojeni rodinnými vazbami. A tak se místo pouhého zemědělce u Evy Krumlové kandidující za Náš Benešov objevuje zemědělský podnikatel Ovocnářství Kruml. Bývalý starosta i místostarosta České Kamenice Martin Hruška má zase jako povolání uvedené Pekařství Martin.

Pravidla pro zapisování na kandidátky ani neomezují délku názvu povolání. Přesto je možné se setkat s častými zkratkami. Ty se totiž používají kvůli rozměrům volebních lístků, které se především ve velkých městech již nyní mnohdy lidem nevejdou ani na kuchyňský stůl.

V komunálních volbách totiž dostanou pouze jeden hlasovací lístek, na kterém jsou uvedené všechny kandidující subjekty a kandidáti. Například v Děčíně je tak potřeba vměstnat na jeden velký list papíru 270 kandidátů.