Volební kampaně do senátu i do krajského zastupitelstva jsou v plném proudu. Doprovázejí je billboardy s usměvavými tvářemi a s tvrzeními, vyberte nás, my jsme ti nejlepší, dáme Vám, co jiní rozkradou.

„Tomuhle heslu severočechů.cz moc nerozumím. Nevím, kdo a co ukradl, ale pokud by napsali, co jste promrhali za zbytečnou inzerci, dopravní problémy a další zbytečnosti, pak bych to chápal,“ řekl lídr sociální demokracie do voleb v kraji Jaroslav Foldyna. Dodal, že podobné heslo, jaké dnes mají severočeši.cz se tu už kdysi objevilo. „Znělo: všechnu moc do rukou pracujícího lidu!“ míní Foldyna. „Kdo méně přemýšlí, může jejich heslu věřit. Lidé v Ústeckém kraji ale nejsou hloupí,“ upozornil.

ČSSD zůstává rivalem ODS. Oranžovým vadí třeba převod krajských nemocnic do akciové společnosti Krajská zdravotní.

„Krajské volby nejsou jen o krajských tématech. Krajské volby vnímáme jako referendum o Topolánkově vládě,“ tvrdil šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Děčínský primátor Vladislav Raška, jenž kandiduje do senátu, kampaň považuje za slušnou. Nevyvádí ho z míry ani ataky děčínských aktivistů bojujících za zachování Kozí dráhy.

Jedna z nich, Miroslava Švubová, je jeho protikandidátkou za stranu SOS.

Na internetových stránkách aktivistů přitom ještě tento týden visely texty, jež Rašku i další znevažovaly. Aktivisté dokonce politikům vystavovali vysvědčení, i ta zmizela. V jejich očích totiž obstál jen ten, který bojuje za trať, tedy starosta Telnice Jaroslav Doubrava a děčínský zastupitel Pavel Sinko. Aktivisté z neznámých důvodů znevažující texty stáhli.

„Na jejich kampaň nereaguji, reagovat budu jedině na případné otevřené dopisy,“ řekl Raška. Neviděl prý zatím na Děčínsku ani žádný poničený nebo pomalovaný billboard. „Jen vím, že sociální demokracie řešila nelegální výlep plakátů, ale to se může přihodit každému kandidátovi,“ poznamenal Raška.
Nestěžuje si ani současný senátor Josef Zoser. „Je slušná a věřím, že to vydrží,“ poznamenal jen.

Rumburský starosta Jaroslav Sykáček, též zájemce o post senátora, má ke kampani některých kandidátů výhrady. „Naprostá většina z nich se snaží potenciální voliče získat bez toho, aniž by urážela své protikandidáty. Snad jedinou výjimku jsem zažil jen u svého protikandidáta Mirko Bernase, který se mě jak osobně, tak i prostřednictvím svých pracovníků snaží napadat a urážet,“ tvrdil Sykáček. Své by o tom, podle Sykáčka, mohli vyprávět třeba nájemníci z paneláku na Matušově ulici v Rumburku, kteří pomlouvačnou kampaň, směřující na jeho osobu prostřednictvím dopisu od Mirko Bernase, zažili na vlastní kůži.

„S pousmáním na závěr dodávám, že někteří z kandidátů do senátu za Děčínsko jdou tak daleko, že poškozují můj volební vůz samolepkami severočeši.cz,“ poznamenal starosta Sykáček.

Mirko Bernase vyjádření Synáčka rozzlobilo.

„Jsem rozhořčený, nic z toho není pravda, lidé dostali dopisy, které se týkaly prodeje jejich domu,“ tvrdil Bernas. Kampaň považuje za slušnou a Sykáček se prý potřebuje jen zviditelnit, protože má málo preferencí.


MARTIN VOKURKA
ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ