Informační kampaň Nehrajme si s PVC, která má za úkol upozornit obyvatele Děčína a přilehlých oblastí o škodlivosti některých potravinových obalů včera začala. Představili ji zástupci Arniky.
„Dělali jsme průzkum po děčínských supermarketech, kde jsme zjistili, že dodavatelé potravin stále balí své výrobky do tohoto nebezpečného a zdraví škodlivého materiálu. Průzkum prováděli pracovníci Arniky za běžného provozu supermarketů. Některé výrobky jsme i zakoupili,“ řekla vedoucí kampaně Miroslava Jopková. Upřesnila, že průzkum prováděli po dobu sedmi dnů v Hypernově, Tescu, Delvitě a Lidlu.
„Zjistili jsme šedesát druhů potravin zabalených do PVC. Nejčastěji to bylo maso a sýry,“ upřesnil vedoucí pobočky Arniky Kamil Repeš. Vysvětlil, že PVC nepatří mezi tříděný odpad. Škodlivé látky se z něho uvolňují již při jeho výrobě, dalším jeho používání i při likvidaci. Jedná se převážně o toxické látky, ftaláty, adipáty a těžké kovy. „Navíc se použité obaly z PVC likvidují převážně ve spalovnách a při jeho spalování se uvolňuje velké množství dioxinů. Všechny tyto látky jsou velmi nebezpečné a zdraví škodlivé,“ pohrozil Repeš. Doplnil, že nejhorší jsou právě adipáty, které mají negativní vliv na rozmnožování člověka.
Vedoucí projektu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík poznamenal, že adipáty obsahují hlavně měkčené fólie. „Těmito fóliemi je většinou baleno maso v plastových vaničkách a pokud jde o maso tučné, je to úplně nejhorší. Tuk totiž tyto adipáty váže a při rozboru jsme našli tuto jedovatou látku přímo v mase,“ řekl Petrlík.
Na propagaci celé akce má Arnika vytištěné tři druhy plakátů, které budou v Děčíně vylepovány. „Jsou to plakáty s potřebnými informacemi o škodlivosti PVC a s vyobrazenými symboly, které by měly být na každém potravinovém obalu. Označují potraviny, které nejsou baleny do PVC,“ řekl Repeš. Dodal, že kampaň potrvá jedenadvacet dní. Plakáty jsou rozděleny tématicky a budou v průběhu akce obměňovány.
Perlík informoval i o akci, která běží již od dubna loňského roku a má za úkol snížení používání PVC ve zdravotnictví.
„Celou kampaň Nehrajme si s PVC financuje Nadace rozvoje společnosti a dvě podobné nadace z Ameriky. Kampaň podporujeme i na našich webových stránkách, kde návštěvníci najdou kompletní seznam potravin, které jsou baleny v PVC. Součástí stránek je také petiční arch. Každý, kdo chce podpořit snížení používání PVC obalů, může tam připojit svůj podpis,“ řekl Repeš. Dodal, že petice už čítá více než sedm tisíc podpisů.
Jomková informovala, že kampaň Nehrajme si s PVC probíhá postupně po celé republice.