To měla za úkol akce zvané TRASA, jíž překvapili čeští a němečtí policisté a celníci na hraničním přechodu v Rumburku. Vážili kamiony s nejmodernějšími speciálními Tenzo váhami a kontrolovali řidiče i jejich doklady.

„Policisté při kontrolách využívali schengenbus na zjišťování pravosti a platnosti cestovních dokladů a služební psy cizinecké policie a celníků speciálně vycvičených na vyhledávání úkrytů tabákových výrobků, drog a také psa vycvičeného na odhalování konstrukčních dutin v nákladních vozidlech určených pro nelegální převoz migrantů,“uvedla mluvčí severočeské cizinecké policie Eva Jaklová. Doplnila, že kromě hmotnosti kamionů se policisté a celníci zaměřovali na kontrolu nákladu a technického stavu vozidla.

„Akce byla tak viditelná, že některá nákladní vozidla se začala otáčet ještě před státní hranicí a raději vyčkávala ve vnitrozemí do doby ukončení akce,“ poznamenala mluvčí.

Během šesti hodin bylo na čtyřech stanovištích prověřeno celkem 142 kamionů, 171 osob, z toho 38 cizinců. Většinu zjištěných přestupků v dopravě řešili policisté domluvou, patnácti lidem však uložili pokutu.

„Jeden řidič dokonce musel být předveden na služebnu cizinecké policie pro podezření ze spáchání trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ upřesnila Jaklová. Jedno vozidlo bylo natolik přetížené, že bylo nutné náklad na místě přeložit.