Památková zóna v centru České Kamenice je poměrně rozsáhlá. Kromě samotného historického středu do ní patří i přilehlé ulice, dohromady má přes padesát hektarů. Jakákoli oprava se neobejde bez souhlasu památkářů. Majitelé navíc musí při rekonstrukcích dodržovat poměrně přísná pravidla, nesmí například používat plastová okna. Musí také využívat jen specifické technologie.

„Příspěvek je symbolický, rozhodně nepokryje celé náklady na opravy. Spíše tím dáváme najevo, že stojíme o to, aby se do opravy pustili, a že vnímáme, že mají určité nevýhody plynoucí z vlastnictví památky,“ řekl starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Další možnou podporu je možné získat od ministerstva kultury. Ta se ale týká jen památkově chráněných objektů, takových je v městské památkové zóně ale menšina.

Letos plánuje Česká Kamenice rozdělit mezi majitele domů 100 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že byl grantový program vyhlášený poměrně pozdě, je možné požádat o příspěvek i na rekonstrukce, které jsou už hotové. Podmínkou ale je, aby je vlastníci provedli letos. Takových rekonstrukcí bylo málo, vyčleněná částka by tak měla stačit. Největší opravou byla rekonstrukce bývalé spořitelny přímo na historickém náměstí za přibližně 20 milionů korun, to je ale investiční akce města.

Podle Papajanovského nebylo možné dotace pro letošní rok připravit dříve, současná radnice nastoupila teprve v závěru loňského roku. Pro následující rok by ale grantový program měl fungovat tak, aby majitelé žádající o podporu věděli ještě před zahájením rekonstrukce, zda se svou žádostí uspěli.

„Podle zájmu pak alokujeme peníze v rozpočtu pro rok 2020, předběžně počítáme s nižšími stovkami tisíc korun,“ doplnil českokamenický starosta.

Na opravy nemovitostí v centrech přispívají i jiná města, například Šluknov. „Setkalo se to s velkým zájmem, což nás velmi mile překvapilo. Myslíme si, že je to dobrý krok, jak zlepšit vzhled města,“ řekla před časem Deníku starostka Šluknova Eva Džumanová s tím, že město se snaží jít příkladem. Opravilo tak celé náměstí, radnici nebo kulturní dům. Šluknov takto každoročně rozdělí stovky tisíc korun. Dobrou zkušenost s podobnými dotacemi mají v Krásné Lípě, kde pomáhají majitelům domů s opravami déle než deset let.

Českokamenická památková zóna patří mezi velmi ceněné. Za rok 2005 dokonce Kamenice získala titul Historické město roku, zástupci radnice si čestný titul převzali při slavnostním vyhlašování ve Španělském sále Pražského hradu. Soutěž společně vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.