To by se mohlo v dohledné době změnit díky nové cyklostezce. Přibýt by mohlo i napojení na Děčín v opačném směru. Další možností, jak se mohou lidé na kolech dostat do Šenova, je projet lesem okolo Pustého zámku. Ale ani to nemusí být pro všechny cyklisty úplně pohodlné. Proto se obě města rozhodla pustit do příprav přibližně tříkilometrové cyklostezky.

„Plánovaná stezka by měla začínat v Jateční ulici, dál by měla pokračovat v rozumné vzdálenosti od trati, po jejím překonání až k železničnímu přejezdu přes hlavní silnici a dál k nádraží v Šenově,“ popsal starosta České Kamenice Jan Papajanovský první část chystané cyklostezky. Nyní obě města společně připraví a zaplatí studii, která bude řešit přesnou trasu. „Následně si necháme zpracovat projektovou dokumentaci a všechna potřebná povolení,“ řekl starosta Kamenického Šenova František Kučera.

Studie by měla být hotová příští rok, dokumentace pak v následujících letech. Starosta České Kamenice Jan Papajanovský nepočítá s tím, že se podaří cyklostezku postavit ještě v tomto volebním období. Chce ale, aby bylo vše připravené pro případnou žádost o dotaci. Vybudování by totiž mělo vyjít na přibližně deset milionů korun, v příštím dotačním období by navíc měly získat cyklostezky opět podporu z Evropské unie.

Vizualizace rozhledny na Špičáku.
Lidé mohou stále rozhodnout o stavbě rozhledny na Špičáku

„Od nádraží by mohla cyklostezka pokračovat k Panské skále po drážním tělese, s jehož majitelem nyní jednáme o alespoň provizorních úpravách,“ upřesnil starosta Kamenického Šenova František Kučera s tím, že zatím se jedná jen o záměr a nyní bude záležet například i na přístupu dopravních inženýrů, zda se jej podaří zrealizovat.

Stará cesta na Děčín

Od Panské skály pak vede pohodlná cesta až do České Lípy. Pokud by se podařilo postavit i část ve směru na Děčín, vzniklo by druhé propojení Děčína a České Lípy. Cesta pro cyklisty z České Kamenice ve směru na Děčín by mohla vést z kamenického náměstí přes Rabštejn, Janskou a dál na Starou Olešku. „Kdysi tu byla vyznačená, ale z nějakého důvodu značení zmizelo. Takže jej sem stačí vrátit a trasa se bude moci znovu objevit v cyklomapách,“ dodal Papajanovský.

Omezený přístup na skalní hrad Šaunštejn.
Na hrad Šaunštejn je omezen přístup turistům i horolezcům

Ve hře je také varianta propojení přes Markvartice do Benešova nad Ploučnicí, kde by se kamenická větev mohla napojit na stezku podél Ploučnice, která směřuje z Děčína do Libereckého kraje.

Údolní trasy

Děčínskem v současné době prochází dvě páteřní cyklostezky. Od jihu na sever je to cesta pro cyklisty podél Labe, na východ pak vede milovníky kol trasa podél Ploučnice. Obě využívají toho, že vedou hlubokými říčními údolími a jsou vhodné i pro méně zdatné sportovce. Především na tu v údolí Labe vyráží i rodiny s malými dětmi nejen na kola, ale také na in-line brusle nebo na procházky. Část je jako společná stezka pro cyklisty a pěší.