Skalní masiv, který už od října loňského roku leží na silnici v blízkosti benzinové pumpy ve Hřensku, zmizí snad do konce letošního roku. Zavalený úsek je průjezdný pouze v jednom jízdním pruhu.

„Hřenskem projíždím skoro každý týden, nechápu, proč už není kámen dávno pryč,“ rozčiloval se jeden z projíždějících řidičů. Balvan o velikosti asi devět metrů krychlových se na silnici zřítil ve čtvrtek 15. října 2009. Podle obyvatel Hřenska i projíždějících řidičů už měl být dávno pryč a silnice zcela průjezdná. „Když se to zřítilo, tak tvrdili, že úsek budou tři měsíce monitorovat a pak kámen odstraní a silnici zprůjezdní,“ rozčiloval se další muž.

Ředitelství silnic a dálnic, které má monitoring nebezpečného skalního bloku zcela ve své kompetenci, ale vyčkává na výsledky dlouhodobého měření. „Měření ukončíme k poslednímu červnu. Nechceme nic zanedbat, proto masiv hlídáme déle, než jsme původně plánovali,“ řekla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic. Následně statik výsledky vyhodnotí a rozhodne o dalších opatřeních. „Je možné, že bude nutné odstranit další balvany, uvidíme, jak dopadnou měření,“ dodala Vápeníková.

Pohyb monitoruje speciální zařízení, z něhož v případě nebezpečí pádu dalšího masivu odejde SMS zpráva. „Je to další z bezpečnostních opatření, pokud by se blok hnul, tak silnici uzavřeme,“ vysvětlila Vápeníková.

Skaláci na silnici vytvořili i takzvané pískové dopadiště, z něhož se kameny nemohou odrazit do okolí a způsobit tak další škody.

„V místě jsou betonové bloky i kameny, které se zřítily, navíc jsme tam navezli písek tak, aby dopadiště bylo co nejbezpečnější,“ vysvětlil mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Skalní čety národního parku nyní mohou také jen čekat. „Domníváme se, že nás ŘSD požádá o spolupráci při další případné sanaci,“ ukončil Salov.