Pískovcový kámen prorazil bariéru, která ve svahu brání právě pádu kamenů o hmotnosti do zhruba 10 tun. Kvůli vyšší váze a rychlosti, kterou nabral, ale pádu na silnici bariéra zabránit nedokázala. "Kámen, který odhadem váží deset až patnáct tun, při své cestě svahem překonal přibližně 150 až 200 výškových metrů," řekl přímo u zříceného kamene mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Skalní blok pravděpodobně poslal z prudkého svahu vzrostlý buk, který byl před dvěma lety zasažený požárem a nyní se vyvrátil. Oproti jiným podobným případům se řítící se kámen nerozpadl na menší části, nezastavily jej ani stromy nebo jiné kameny a celý pád absolvoval téměř vcelku.

České Švýcarsko.
Jsme v zoufalé situaci, píšou podnikatelé z Českého Švýcarska premiérovi

Ve čtvrtek ráno by měla nastoupit odborná firma, která bude čistit nestabilní svah. Podle dostupných informací je v něm ještě jeden velký nestabilní kámen, který váží přibližně tři tuny, a větší množství dalších menších kamenů. "Předpokládáme, že tyto práce by měly být hotové nejpozději v neděli. Jakmile se tak stane, informujeme správce komunikace," přiblížil mluvčí správy parku výhled na příští dny.

Vliv na uvolnění mnohatunového kamene mělo pravděpodobně i nynější sychravé a větrné počasí. „Svah je historicky narušený, eroduje i sám od sebe,“ doplnil Tomáš Salov.

Mohlo by vás zaujmout: Opravu Huníkovského rybníku brzdí spory o pozemky, Kamenice zvažuje vyvlastnění

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura