V Národním parku České Švýcarsko je pro turisty bezpečněji. Odstranili zde totiž půltunový balvan, který mohl ohrozit návštěvníky skalního hrádku Šaunštejn u Vysoké Lípy nedaleko Jetřichovic.

Do začátku turistické sezóny navíc přibudou na oblíbeném výletním místě i nové dřevěné schody. Informoval 
o tom mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Nestabilní pískovcový kámen byl přímo nad přístupovou cestou na skalní hrádek u Jetřichovic. Velmi nebezpečný mohl být především kvůli vysokému stupni zvětralosti.

„Před každým zásahem do přirozeného vývoje skal pečlivě zvažujeme, zda je skutečně nezbytné takový krok učinit," uvedl geolog Jakub Šafránek.

Pro odtěžení nebezpečného kamene se správa parku rozhodla proto, že Šaunštejn navštíví desítky tisíc turistů ročně.

„Skalní četa kámen rozebrala za použití bouracího kladiva na drobné kusy, které z cesty posléze odklidila," popsal Tomáš Salov.

Na jaře se turisté mohou těšit na další novinky.
„Vstupní část bude rozšířena o dřevěné schody, které přístup usnadní a současně ochrání pískovec před dalším opotřebením. Schodiště začne návštěvníkům sloužit ještě před začátkem hlavní turistické sezóny v červnu letošního roku," doplnil Salov.

Šaunštejn byl postavený na přelomu 14. a 15. století kvůli ochraně silnice spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu, Berkové z Dubé, se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů.

Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí. Stálí obyvatelé hrad opustili už na konci 15. století a stavba postupně zpustla. Hrad je volně přístupný celoročně, v zimě se ale z bezpečnostních důvodů jeho návštěva nedoporučuje.

Z podobných důvodů se rozhodla správa národního parku loni v listopadu dočasně uzavřít přístupovou cestu na Rudolfův kámen, který leží také nedaleko Jetřichovic.

„Úprav se dočkaly především přístupové žebříky a dřevěné podlážky, ale také altán na vrcholu skály," říká Tomáš Salov. Podle jeho slov vyšly opravy na přibližně 70 tisíc korun.

Správa národního parku tak chtěla ještě před zimou připravit oblíbené vyhlídkové místo na další turistickou sezónu, která začne letos v dubnu.

„V příští turistické sezóně vyhlídka díky opravám přivítá návštěvníky pohodlnější 
a bezpečnější přístupovou cestou," uvedl ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Rudolfův kámen je jednou ze tří známých vyhlídek na Jetřichovicku. Okruh s vyhlídkami navštíví každou sezónu zhruba 60 tisíc návštěvníků.

Největší potíže ale dělají řítící se skály v pohraničním Hřensku, kde byl dokonce několik let omezen kvůli spadlé skále provoz na důležité silnici do Německa.

Až po mnoha letech dohadů mezi ministerstvy dopravy 
a životního prostředí se až 
v závěru loňského roku dočkali Hřenští plně průjezdné silnice do Saska. Kámen, který blokoval silnici, vyprovázela na jeho poslední cestě ze Hřenska dechovka a v budoucnu bude součástí expozice u sídla správy národního parku.