Obyvatelé Šluknovského výběžky mají obavy z toho, že jejich psi mnohdy končí na talířích vietnamských spoluobčanů. Na stále se měnící smečku psů u vietnamské večerky v Lipové upozornila tamní radnici řada obyvatel obce.

Bez viny

„Sama jsem byla svědkem toho, jak Vietnamci psa ukradli a nechtěli ho vydat jeho majitelce. Nevím, co tam s nimi dělají, ale každou chvilku tam je jiná smečka. Myslím, že psi končí na talířích,“ uvedla Radka Malá z Lipové. Stejně smýšlí i řada dalších obyvatel. Lipovský starosta se proto několikrát obrátil na Krajskou veterinární správu i na policisty. Vietnamským obchodníkům se ale nic prokázat nepodařilo.

„Ve večerce v Lipové jsme byli na kontrole v červnu, ale nic, co by nasvědčovalo tomu, že tam dochází k týrání či zabíjení psů, jsme nenašli. Ve dvoře se v době kontroly nacházeli dva tříměsíční psi, kteří nejevili žádné známky týrání a ani zanedbání,“ uvedl vedoucí děčínské pobočky Krajské veterinární správy Miroslav Náplava.

Ani kontrola však nenechává obyvatele malé obce v klidu. „Vím, že se tam děje něco divného, ale zatím se nikomu nepodařilo odhalit co. Dvůr je obehnán vysokou zdí, ale mnohdy je slyšet psí kňučení či hlasitý štěkot,“ podotkla chalupářka Monika Umanová. Obyvatelé přilehlého domu její slova potvrdili. „Oni je mlátí, protože pak prý mají lepší maso,“ uvedla jedna z přihlížejících žen.

Policisté i Krajská veterinární správa jsou však zatím bezmocní. Připouští ale, že k zabíjení a konzumaci psů může ve Šluknovském výběžku docházet, mezi vietnamskou komunitou totiž patří psí maso mezi vybrané lahůdky.

Důkazy

„Je velmi těžké něco dokázat, pokud někoho nechytneme přímo při činu, tak je to téměř nemožné,“ upozornil Náplava. I policie je v těchto případech na pachatele krátká.

„Nemůžeme jen tak bez důvodu vtrhnout na cizí pozemek, musíme k tomu mít pádné důvody. Pachatele musíme chytit přímo při tom, když psa usmrcuje, samotná konzumace psího masa totiž trestná není,“ vysvětlila děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

O psích jatkách se nemluví pouze v souvislosti s Lipovou, ale tamní obyvatelé tvrdí, že se jedná o organizovanou skupinu, která působí na celém území Šluknovska.

„Vím, že pes z Lobendavy skončil ve Velkém Šenově, prostě si zvířata mezi sebou vyměňují, a to tak, aby se jich jejich pravý majitel nedohledal,“ řekla obyvatelka Radka Malá. V loňském roce nalezli kriminalisté z národní protidrogové centrály v Mikulášovicích kromě pěstírny marihuany také podivný úkryt pro psy. „Ve sklepě domu, kde žila vietnamská rodina, nalezli pět psů a ostatky zvířat. Nějaké vařené maso dokonce leželo na talíři, ale zda bylo psí, to netuším,“ zavzpomínal mikulášovický starosta Stanislav Hladík. Nalezení psi skončili v útulku. Starosta dodal, že od té doby se nic podobného nestalo. „O případu víme, ale nemůžeme s jistotou říct, že v Mikulášovicích docházelo k zabíjení psů. Veškeré případné důkazy totiž policisté zlikvidovali před naším příjezdem,“ dodal veterinář Náplava. K odhalení mohou podle odborníků přispět i samotní obyvatelé měst a obcí. „Lidé by se měli zaměřit na podezřelý pohyb osob v blízkosti starých továren, odlehlých budov nebo opuštěných domů. Vše podezřelé by měli ihned nahlásit na policii. Zabíjení a konzumace psů se rozmáhá na území celé republiky,“ upozornila vedoucí děčínského útulku pro toulavá a opuštěná zvířata Evelína Jahelková.