Vichřice napáchaly za poslední roky na Děčínsku nemalé finanční škody. Ohrozit ale mohou i ty, kteří do lesů vůbec nevyjdou. Jde o lidi napojené na přístroje, jež jim umožňují přežití a jež se neobejdou bez elektřiny. Krásná Lípa nyní dává dohromady jejich seznam, aby jim v případě potřeby mohla pomoci.

Dialýzy, přístroje na mimotělní oběh nebo plicní defibrilátory. Na jejich uživatele nyní cílí výzva krásnolipské radnice. „Ve městě určitě lidé s těmito přístroji jsou. My ale nevíme, o koho se přesně jedná, a nemůžeme mu tak v případě potřeby pomoci,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář, proč se město s výzvou na občany obrátilo.

V Lípě zatím tento problém při předchozích vichřicích řešit nemuseli. V nedalekých Starých Křečanech ale k jednomu pacientovi museli přivézt náhradní agregát, který po několik dnů nahrazoval elektřinu ze sítě.

Přerušení dodávek elektřiny neznamená okamžité vypnutí zařízení podporujícího dýchání nebo krevní oběh. Všechna jsou vybavena baterií, což umožňuje pacientům například vyrážet na krátké procházky. Baterie ale zpravidla vydrží jen několik hodin.

Pokud bude radnice o nemocných vědět, tak k nim budou moci v případě dlouhodobého výpadku zaviněného například vichřicí vyrazit hasiči. „Máme k dispozici čtyři elektrocentrály, které jsou schopné pokrýt spotřebu těchto zařízení. V případě potřeby můžeme ze skladů civilní obrany přivézt další,“ řekl velitel krásnolipských dobrovolných hasičů Václav Danita.

Odezva na výzvu radnice zatím příliš velká nebyla. Podle Jana Koláře se během měsíce od vyvěšení na internetu přihlásil jeden člověk. „Pacienti s podobnými přístroji mající v případě dlouhodobých výpadků elektřiny zájem o pomoc, se mohou přihlásit na městském úřadu u tajemnice Lucie Hankové,“ doplnil starosta Kolář. Přijít mohou buď osobně, nebo poslat tajemnici e-mail na hankova@krasnalipa.cz.

Pacienti by měli také sledovat informační letáky dodavatelů elektřiny, kteří musí informovat o plánovaných odstávkách. Ty ale zpravidla bývají nanejvýš několikahodinové a baterie v přístrojích si s nimi většinou poradí.

Podobné seznamy přitom nemá k dispozici ani záchranná služba. Případy, kdy musí záchranka pacienta kvůli výpadku elektřiny převézt do nemocnice, se přitom čas od času vyskytují. „V každém případě ale doporučujeme pacientům, jejichž stav by se vinou výpadku elektřiny zhoršil, aby se obrátili na tísňovou linku. My pak následně zajistíme převoz do nemocnice, kde jsou dodávky elektřiny zajištěné a které jsou vybavené potřebnými přístroji,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník, podle jehož slov jsou seznamy pacientů využívajících přístroje závislé na elektřině výhodou.

Podle Voleníka pravděpodobně ani jinde v kraji žádný podobný seznam, ke kterému by měla záchranka přístup, neexistuje.

Záchranka má pouze od Institutu klinické a experimentální medicíny přehled čekatelů na transplantaci. Těm v případě vhodného dárce zavolá a následně se čekatel obrátí na záchrannou službu.