KDE JE NAJDETE?

Skalnatou krajinu Českého Švýcarska po několika skromnějších letech opět zdobí ledové útvary rozličných barev, velikostí a tvarů, lidově zvané "ledopády". Tradičně nejnavštěvovanější oblastí je Kyjovské údolí na Krásnolipsku, kde kromě rampouchů na skalních stěnách patří k největším atrakcím Jeskyně víl s ledovými stalagmity a suťová jeskyně Vinný sklep (zde ledové útvary teprve vznikají), a také oblast Brtníků, kde turisté mohou obdivovat například Velký sloup, Oponu a další.

Ledopády na Krásnolipsku a v oblasti Brtníků jsou vyhlášenými zimními atrakcemi Českého Švýcarska. Návštěvníky ohromují nejen svými rozměry, ale také zbarvením, které vzniká v důsledku průsaku vody lesní půdou.

BUDOU JE ANALYZOVAT

„V letošním roce se odborníci správy parku chystají odebrat a analyzovat vzorky rampouchů na přítomnost kryofilních řas, které by rovněž mohly zbarvení způsobovat. Samotný vznik rampouchů je relativně prostý, voda stéká z teplejších částí skalních plošin přes okraje skal do roklí, kde vládne mrazivé klima. V případě ledových stalagmitů pak voda skálou prosakuje a skapává na podchlazený povrch, kde mrzne. Postupně tak od země vyrůstá krápník," uvedl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Ledopády najdete snadno. Pro orientaci v terénu národního parku je návštěvníkům na Brtnicku nově k dispozici modré okruhové značení, nejzajímavější útvary správa národního parku také vyznačila dočasnými ukazateli.

Informační leták s mapkou si návštěvníci mohou vyžádat v regionálních informačních střediscích, například v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.

AUTO? RADŠI VLAK

Pokud se vydáte k ledopádům autem, musíte počítat s tím, že kapacity jsou kvůli sněhu omezené.

Pracovníci národního parku proto doporučují vyrazit na výlet vlakem anebo autobusem.

Výletníci si cestu za ledopády mohou zpříjemnit využitím vlakového spojení, které jim o víkendech poskytne Dráha národního parku (linky U 28, U 27 a U 8).

Výchozí bod ve stanici Brtníky je ideální jak pro okružní výlet s využitím výše zmíněného turistického značení, tak i pro přechod Kyjovským údolím do Kyjova a dále do Krásné Lípy (vlak, bus).

Zejména ve všední dny se návštěvníci z a do Brtníků dostanou autobusovými linkami 407 od Krásné Lípy a 409 od Varnsdorfu, Rumburka a Dolní Poustevny.

POZOR NA PARKOVÁNÍ

Pokud se návštěvníci rozhodnou pro příjezd autem, žádá je správa národního parku naléhavě o zachování průjezdnosti cest do národního parku, které jsou v případě nutnosti využívány složkami integrovaného záchranného systému. Nevhodně zaparkovaná auta totiž mohou znepříjemnit práci záchranářům.

„Vzhledem k náročnému terénu národního parku v zimním období prosím věnujte pozornost volbě vhodného teplého oblečení, kvalitní obuvi vhodné pro zasněžené a zledovatělé povrchy přístupových cest," upozorňuje Tomáš Salov.

Pokud lidé touží po dalším zimním zážitku v národním parku, mohou navštívit například Pravčickou bránu. Tu totiž díky chladné zimě a sněžení přikryl během ledna sníh.