Osadní výbor na Vysoké Lípě je již minulostí. O jeho zrušení rozhodlo nedávno jetřichovické zastupitelstvo.

Podle vedení Jetřichovic totiž ztratila jeho existence po dvou a půl letech smysl.

„Osadní výbor již neplní svou funkci. Z Vysoké Lípy totiž nyní pocházejí dva zastupitelé obce, což dříve nebylo. Osadní výbor jsme zřídili proto, aby bylo možné do a z této části Jetřichovic přenášet informace,“ říká starosta Jaroslav Fišer.

S tím ale nesouhlasí zastupitel Jiří Pilát, který stál o zachování osadního výboru ve Vysoké Lípě, která je od samotných Jetřichovic vzdálená přibližně pět kilometrů.

„Podle mne to není ten pravý důvod k jeho zrušení. Tím je osobní msta vůči mé osobě. Jsem totiž v opozici a mám na spoustu věcí odlišné názory než vedení Jetřichovic. Mně osobně to spíš pomůže než uškodí. Ale uškodí to především Vysoké Lípě,“ je přesvědčen Pilát.

„To je naprostý nesmysl. Jediným důvodem byla jeho zbytečnost. My jsme jej zřídili a my jej také můžeme zrušit, což jsme i udělali,“ oponuje zastupitel Pavel Moravec, který s myšlenkou na zrušení osadního výboru přišel.

Podle jeho slov stojí za zrušením výboru i jeho údajně nekvalitní práce.

„Pan Pilát mylně informuje lidi ve vesnici. Navíc jedná proti usnesením obce,“ pokračuje Moravec.

Dříve měli nespokojené osady možnost se od své mateřské obce odtrhnout. To ale nyní již možné není. Podle zákona o obcích totiž musí mít nová obec i zbytek té původní alespoň tisíc obyvatel. A to by nesplňovala ani samostatná Vysoká Lípa, ani zbylé Jetřichovice. V těch by po dělení zůstaly ještě také Všemily a Rynartice.

„Samozřejmě, že nás napadlo se od Jetřichovic trhnout. Bohužel ale za poslední roky doznal zákon o obcích určitých změn, které taková dělení neumožňují,“ konstatuje Jiří Pilát.

Osadní výbor pomáhal řešit věci související s touto odlehlou částí Jetřichovic. Jeho dnes již bývalí členové ale svůj boj nevzdávají.

„Plánujeme v brzké době založení občanského sdružení, které by se vyjadřovalo k dění na Vysoké Lípě.“