Celoročně fungujících hotelů pro psy je v Ústeckém kraji hned několik. V Sulci na Lounsku, v Roudnici nad Labem, v Mostě, Ústí či Děčíně. Všechny si zakládají na individuální péči o „zákazníky“. „Fungujeme už deset let, zájem je poměrně velký. Samozřejmě hlavně v létě, kdy mají lidé volno, ale třeba také když jde páníček do nemocnice,“ říká Michaela Vinterová z děčínského hotelu, který nabízí i vyhřívané kotce.

Lidí, kteří služby psích hotelů vyhledávají, je stále více. „Využíváme hotel v Sulci. Je super, náš Artík se na pana majitele vždy moc těší. A když si ho vyzvedávám, neví, jestli pojede domů,“ chválí služby Kateřina Šilhavá.

Podobné zkušenosti mají i další majitelé psů. „Naše fenka je opravdu vymazlená, zvyklá na společnost. Nejprve jsem ji dala do hotelu na zkoušku na den, poté, když jsem viděla, jaký je přístup k mazlíčkům, jsem odjela na dovolenou a moje Megg měla opravdovou dovolenou v hotelu. Starají se skutečně srdcem,“ tvrdí Ivana. „Našeho německého ovčáka dáváme do hotelu už několik let. A vždy jsme s přístupem a péčí velmi spokojeni,“ přidává se Dana Šepsová.

V Sulci na Lounsku začal psí hotel vznikat už v roce 2000. Jiří Zubrický tehdy končil s vrcholovým sportem a zařízení postupně vybudoval z bývalé zemědělské usedlosti. Protože u hotelu i sám bydlí, stará se o svěřené psy prakticky nepřetržitě. „Děláme vše proto, aby byli pejsci spokojení. Vždy se na všem předem domluvíme s majiteli. Kolikrát venčit, které hry mají rádi, jak se rádi mazlí, jak často krmit a podobně. Nebereme najednou moc psů právě proto, abychom se jim mohli věnovat,“ popisuje Zubrický. Ti nejrozmazlenější mazlíčci přespávají u něj doma.

Cena za pobyt v hotelích v regionu se liší podle požadovaných služeb i velikosti plemene. Den pobytu stojí od 150 do 350 korun. Zařízení často nabízejí také „den na zkoušku“, aby majitel psa věděl, jak bude jeho mazlíček odloučení snášet. Lidé si většinou přinesou vlastní krmení, dá se ale i koupit. „Zájem o naše služby je. Fungujeme hlavně na doporučení, lidé se k nám často vracejí. Hlavně když mají dovolené nebo třeba služební cesty,“ líčí Zubrický.

Každý pejsek má v domě, tedy v hotelu v Sulci, svůj oddělený „pokojíček“ s pelíškem. Navíc může do samostatného menšího výběhu, několikrát denně se pak venčí na velkém přilehlém pozemku.