Nový jednací řád kromě jiného omezil počet diskuzních příspěvků z řad veřejnosti a jejich délku. To se nelíbilo především opozičním zastupitelům, stejně jako zastropování diskuze s občany na 60 minut. Tento limit pak mohou zastupitelé prodloužit. Bouřlivou diskuzi rozpoutal opoziční zastupitel zvolený za ODS Tomáš Brčák. „Rozmohl se nám tady takový nešvar. A to odpírání slova jak veřejnosti, tak zastupitelům. To jsou projevy totalitních politiků, to je pohrdání jinými názory. Zajímavé je, že v minulém zastupitelstvu byli zástupci KSČM a ti byli demokratičtější než zástupci TOP 09 nebo Volby pro Děčín. Totalitní politik potlačuje svobodu slova a jakoukoliv kritiku vládnoucího režimu. Začíná to odpíráním slova a končí vraždami opozičních politiků. Milada Horáková, Alexej Navalnyj. Já opravdu nevidím rozdíl v tom, jestli je to Putin, Chmelík nebo Nádvorník,“ dal Brčák do jedné roviny válečného zločince Vladimira Putina a koaliční zastupitele za Volbu pro Děčín Otto Chmelíka a Vojtěcha Nádvorníka.

Ti při minulých jednáních navrhli ukončení diskuze u jednoho z bodů, která se točila v kruhu a nepřinášela nové postoje. O ukončení přitom nemůže rozhodnout jeden či dva zastupitelé, ti mohou podat jen návrh. Ukončení diskuze je možné pouze tehdy, pokud jej schválí zastupitelé. V Děčíně tedy takový krok musí schválit nejméně 14 zastupitelů. Brčákovi a bývalému náměstkovi primátora Janu Skalickému se nelíbilo, že diskuze byla, po schválení zastupiteli, ukončena okamžitě. Nemohli se tak do ní zapojit ti zastupitelé, kteří již byli přihlášeni. „Pokud se přihlásí kolega Chmelík nebo kolega Nádvorník, tak navrhnou ukončení diskuze, protože to jsou chroničtí ukončovači diskuze, tak se pro jistotu budu přihlašovat ještě dříve, než takový návrh stihnou podat,“ řekl Jan Skalický, který byl zvolen za ANO, z jehož klubu byl později vyloučen. Návrh na nový jednací řád považoval za špatný a nedemokratický.

Proti vystoupení Tomáše Brčáka se vymezil primátor Jiří Anděl (ANO). „Chtěl bych se důsledně ohradit proti tomu, abychom srovnávali zastupitelstvo s politickými procesy. Je to nesmysl a je to urážlivé. Máte pocit, že když se o bodu diskutuje dvě a půl hodiny, že je to nedemokratické?“ řekl na jednání zastupitelstva primátor.

Končící ředitel Činoherního studia Ústí nad Labem Jiří Antonín Trnka.
Během covidu jsem si sáhl na dno, přiznává Trnka. Činoherák byla díra po granátu

Na vystoupení Tomáše Brčáka tvrdě reagoval také náměstek primátora Martin Pošta (VPD). „Myslel jsem, že za tu dobu, co tu jsem, jsem už viděl, jak zastupitelstvo někdy dosáhlo morálního dna. Ale vy dokážete otevřít nové hlubiny. Je pro mne opravdu šokující, že někdo tím, že je historický analfabet, dokáže poplivat oběti režimů, které jste tu vyjmenoval. Největším důkazem toho, že v tomto zastupitelstvu a v této zemi existuje demokracie a svoboda slova, je to, že vy můžete říkat to, co říkáte,“ nebral si servítky po Brčákově přirovnání k vražedným režimům Pošta.

„Hitler taky vyhrál v demokratických,“ pokračoval Brčák v dalším vystoupení. To už primátora v klidu neudrželo. „Dost s těmito reminiscencemi na totalitní režimy. Jsme na zastupitelstvu statutárního města Děčín. Začínám toho mít dost,“ zvýšil primátor hlas. Proti Brčákovi se vymezila i náměstkyně primátora Anna Lehká a zastupitelé Otto Chmelík a Vojtěch Nádvorník (všichni VPD).

Při projednávání nového jednacího řádu zastupitelstva se sešlo několik protinávrhů, ani jeden z nich nakonec hlasováním neprošel. Zastupitelé po téměř dvou a půl hodinách schválili původní návrh. Ten kromě jiného stanovuje maximální počet diskuzních příspěvků veřejnosti k jednomu bodu od jednoho člověka na dva, maximální délka vystoupení může být osm minut. Limit mohou zastupitelé o tři minuty prodloužit.

Mohlo by vás také zajímat: Proč se u přijímaček daří nejlépe žákům děčínské základní školy Nativity?

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura