Převážně mobilní telefony si přejí kluci, děvčata zase preferují nejrůznější trička a další součásti oblečení. Taková byla přání děčínských školáků, kteří si místo výtvarné výchovy ve škole přicházeli do domu dětí a mládeže v Teplické ulici vyrábět vánoční ozdoby a dekorace.

„Já se na vánoce těším strašně moc, protože budeme mít nový byt. Rodiče ale říkali, že teď jsme docela na mizině. Takže ani nevím, jestli zbude na nějaké dárky. Jedině, že by nám je přinesl Ježíšek,“ říkal s úsměvem Jakub z páté třídy. Zrovna dokončoval zdobený papírový zvoneček. „Možná to bude dárek pro maminku,“ dodal.

Podobná překvapení chystali i jeho spolužáci.

Praktická přání

„Na stávajícím mobilu mám poškozený displej a tak by mi moc velkou radost udělal nový telefon. Snad ho dostanu a víc si toho snad ani nepřeji. Vím totiž, že mobil je dost drahý dárek,“ uvažoval Vojta, který věřil, že mamince udělá radost jeho vlastnoručně vyrobený dárek. Tedy také zdobený papírový zvoneček.

„Mně je jedno, co pod vánočním stromečkem objevím. Hlavně, abych tam něco měla,“ tvrdila Míša. Čím obdaří rodiče a ostatní nejbližší, to ještě netušila. Asi to prý budou také nějaké vlastní výtvory.

„Moc toužím po takových pěkných botách. Maminka ví, jaké mám na mysli. Jsou ale dost drahé, tak nevím, jestli je na Štědrý den mezi rozbalovanými dárky najdu. Na vánoce se jinak těším hodně moc. A taky bych pro všechny chtěla hodně štěstí a zdraví. Myslím si, že to je v životě asi to nejdůležitější,“ zauvažovala Milada. Ještě se pochlubila, že pro rodiče už v jednom katalogu dárky objednala. Co nejdříve přijdou a tak musí šetřit, aby měla peníze na jejich zaplacení.

Vlastní výroba

Máme doma takovou malou dílničku, tak bych tam chtěl nějaké dárky vyrobit. Pro mamku to bude možná nějaké zdobené prkénko do kuchyně. Ale ještě zatím nemám přesně vymyšleno, jak to udělám,“ svěřoval se další z kluků. Sám by si přál mobilní telefon.

„Myslím si, že jsou to šikovné děti. Na to, že podobné ozdoby možná dělají poprvé v životě, tak si vedou fakt docela dobře,“ hodnotila snažení kluků a děvčat studentka děčínské Střední zahradnické a zemědělské školy Daniela Faterová. Občas někomu poradila, jak se zdobením pokračovat. Dovednosti, které se na zahradnické škole dosud naučila, mohla s dalšími studentkami uplatnit při dělání adventních věnců a dalších dekorací na vánoční výstavu. Ta v děčínském domě dětí končí právě v dnešním podvečeru.

Výstava

„Jsou tady nádherné věci. Vždycky obdivuji šikovnost druhých v tom, co bych sama nezvládla. Chodím sem už několik let a pokaždé si něco na vánoční výzdobu bytu koupím,“ chválila výstavu jedna z návštěvnic.

Studentka Daniela neopomněla ještě dodat, že módní barvou pro letošní vánoce je bílá. Ale sváteční klasikou zůstávají i barvy červená a zlatá.
„U těch dětských výtvorů sázíme spíše na přírodní materiály. Mohou kromě nejrůznějších větviček u dekorací využít sušenou pomerančovou kůru, jablečné křížaly, skořápky z vlašských ořechů a slupky z burských oříšků i mnohé další doplňky,“ připomněla Zuzana Jarešová z Klubu volnočasových aktivit Sedmikráska.