„Dny jsou teď strašně dlouhé. Ale usínám s čistou hlavou a probouzím se s tím, co udělat užitečného,“ popsal své poststarostenské období Zoser.

Ale ani tak nezahálí, přes zimu trénuje s dětmi stolní tenis, přes léto se věnuje tenisu. A také své velké lásce fotbalu. S výběrem starostů jezdí na turnaje, naposledy byli v Uherském Hradišti. Pravidelně se účastní s českou reprezentací také starostenského mistrovství Evropy ve fotbale.

„To si teď trochu vybralo svou daň, musel jsem podstoupit operaci kyčle. Ale musím zaklepat, je to dobré,“ řekl Zoser, který v mládí hrával divizi a třetí ligu za nedaleký Varnsdorf.

Ani po 28 letech nemá v plánu opustit obecní zastupitelstvo. Práce je totiž v Jiřetíně pořád dost. I když přiznává, že na místo starosty už nepomýšlí.

V takovém případě by podle jeho názoru postrádala logiku rezignace na funkci starosty před třemi lety. V současné době pracuje ve výboru pro sport a kulturu.

„Chceme rozhýbat spolkový život v obci. S tím nám hodně pomáhá Martin Louka, bývalý ředitel varnsdorfského divadla. Dodělali jsme divadelní scénu, na kterou jezdí hrát soubory z okolí, vlastní spolek ještě nemáme,“ nastínil Zoser směr, kterým se chce zabývat příští čtyři roky, pokud se dostane do zastupitelstva.

Josef Zoser se stal starostou Jiřetína v roce 1990 a vydržel až do dobrovolného odchodu na konci roku 2015. Do veřejného života se zapojil ale mnohem dříve. Už za minulého režimu byl předsedou jiřetínského fotbalového klubu.

„Pak jsem tady byl ve stavební komisi. Jednou jsem nadhodil: Co kdybych šel dělat předsedu místního národního výboru? Řekli mi, že musím vstoupit do partaje. Na to jsem jim řekl, že do partaje mne nedostanou,“ řekl před třemi lety v rozhovoru pro Deník Zoser.

Hned po jeho nástupu se obec pustila do opravy infrastruktury i památek, kterých je v obci hned několik. Bylo například potřeba zachránit křížovou cestu na Křížovou horu, jedno z nejváženějších poutních míst na Šluknovsku.

Později Jiřetín vybudoval infocentrum, kompletně opravil za dvacet milionů korun náměstí. I díky tomu se podařilo přitáhnout do vesnice ležící na okraji Lužických hor mnoho turistů.

Za Zoserova starostování Jiřetín pod Jedlovou v roce 1998 vyhrál celostátní kolo soutěže Vesnice roku, přivítal na návštěvě prezidenta Václava Havla.

Na šest let byl Josef Zoser i součástí vysoké politiky, v roce 2002 se totiž stal historicky druhým senátorem za okres Děčín. O deset let později byl zvolen do krajského zastupitelstva.