Děčínské městské divadlo bude mít od 1. července nového ředitele. Je jím Jiří Trnka. Narodil se v roce 1975 v Praze. V sedmi letech se však přestěhoval s rodiči do Děčína, kde strávil dětství. Po absolvování děčínského gymnázia absolvoval DAMU, obor dramaturgie, režie a herectví. Spolupracoval s několika desítkami divadel v České republice i v zahraničí. V divadle nahradí Petra Michálka.

Prozraďte nám, odkud pocházíte.
Narodil jsem se v Praze, v sedmi letech jsme se přestěhovali do Děčína a tady jsem zůstal do svých devatenácti let. Pak jsem se vrátil zpět do Prahy a teď se ve svých pětatřiceti letech opět vracím do Děčína.

Co Vás přimělo k tomu, abyste se ucházel o post ředitele divadla?
Mám velmi rád Děčín jako město, mám zde maminku a v neposlední řadě, je to pro mě obrovská výzva.

Jak hodnotíte práci Vašeho předchůdce Petra Michálka?
Procházeli jsme s Petrem divadlo, kino i klub, a musím říct, že tady odvedl výbornou práci, a mám radost, že na ni mohu navazovat. Samozřejmě, že jsme každý jiný, takže některé věci vidím trochu jinak, ale to je logické. Rozhodně vnímám práci Petra velmi pozitivně.

Vy jste to už nakousl. Jak se díváte na to spojení divadla a kina?
To je v pořádku. Jen jsem, a to bylo součástí mé koncepce, řekl, že by se to nemělo jmenovat divadlo, protože divadlo a kino jsou dvě různé instituce. Hovořil bych spíše o nějakém „kulturním centru města Děčína“. Tu úspěšnost spolupráce kina a divadla dokazují společné projekty typu přenosů z Metropolitní opery nebo přenosu koncertu Jaromíra Nohavici. Rozhodně chci v tomto směru pokračovat.

Už víte, koho byste chtěl do Děčína pozvat v příští sezoně?
Samozřejmě, že už mám v hlavě řadu nápadů, ale zatím bych si to spíše nechal pro sebe.

Divadlo Děčín zaznamenalo obrovský úspěch s představením „Malá mořská víla“, které připravil Petr Michálek společně se studenty děčínských škol. Máte ambici vytvořit podobný projekt?
V žádném případě se nebráním spolupráci s mladými lidmi. Sám mám zkušenosti se spoluprací se souborem Tramtárie v Olomouci. Velmi rád pracuji s mladými lidmi a pokud bude ta možnost, tak bych velmi rád něco se studenty vytvořil. Je to o to snazší, že už ty kontakty s Dány, Němci atd. máme a díky panu Jindrovi je nadále rozvíjíme.

Vladimíra Jindru (zástupce ředitele divadla) jste porazil ve výběrovém řízení, nebudete mít problém s ním spolupracovat?
Nejste první, kdo mi klade tuto otázku. Já s ním žádný problém nemám.

Váš předchůdce učil na gymnáziu předmět tvůrčího psaní. Máte podobné plány?
Já jsem kdysi učil na vyšší odborné škole herecké, takže nějaké zkušenosti i v této oblasti mám. Rozhodně se tomu nebráním.

Neuvažujete o tom, že byste se angažoval v politice?
Na toto mám dost vyhraněný názor. Podle mého názoru by se člověk, který je členem příspěvkové organizace, jako je např. divadlo, neměl angažovat v politice. Samozřejmě, že se tomu kontaktu s politiky nemůžu vyhnout, nicméně rozhodně nebudu nikam aktivně vstupovat. Když vstoupíte do politiky, tak to ovlivňuje i Vás a i Váš vztah ke kultuře, a to považuji za kontraproduktivní.

Vnímáte svůj mandát jako časově omezený? Řekl jste si, že za nějaký předem daný počet roků skončíte?
Nic takového jsem si neřekl. Když uvidím, že mi to nepůjde, tak Hamburg je kousek (smích). A pokud to půjde, v což pevně doufám, tak v roce 2018 bude divadlo slavit 100 let od založení. A rád bych to divadlo připravil na důstojné oslavy.

Ještě malá soukromá prosba. Pozvete do Děčína opět Cimrmany?
Samozřejmě, že bych je rád pozval, nicméně si myslím, že vzhledem k okolnostem už hrát nebudou.