Štědrý den se kvapem blíží, a tak je nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi. Mít bohaté Vánoce si přejí nejen děti, ale také senioři. Splnit jim přání umožňuje projekt Ježíškova vnoučata. A do něj se zapojují také stovky lidí z Ústeckého kraje.

Díky němu může kdokoli splnit přání opuštěným lidem z domovů pro seniory a podobných zařízení po celé republice, kteří mnohdy žádný dárek roky nedostali a ani je nikdo nenavštívil. Například paní Zdena z domova důchodců v Lipové na Děčínsku touží vidět naživo koncert Dua Adamis. Přání se rozhodla splnit místní škola.

„Nápad zapojit se vznikl po rozhovoru s dětmi na téma Ježíšek, komu nosí dárky a že jsou lidé, kteří nikoho nemají. Vzhledem k tomu, že k nám do školy chodí poměrně dost dětí z dětského domova, dokázaly se do té situace dost dobře vžít,“ uvedla ředitelka Základní a mateřské školy v Lipové Hana Šulcová.

Prodej vánočních stromků. Ilustrační snímek.
Nejzelenější, nejkošatější, nejlevnější. Začíná honba za stromečky

Projekt ji zaujal už v loňském roce, a tak se podívala na webové stránky, komu by spolu s dětmi mohla přání splnit. V nabídce našla přání klientky z domova důchodců v Lipové, která je fanynkou hudebního Dua Adamis.

„Našla jsem si je na internetu, zavolala jim a situaci vysvětlila. Pan Suchý se pro nápad nadchl a přislíbil nám pomoc a účast. Chtěl se spolu s námi stát Ježíškovým vnoučetem, proto nám přizpůsobil i cenu za vystoupení,“ přiblížila Šulcová.

V pátek škola pro získání peněz na dárek uspořádala Vánoční jarmark. Věci do něj poskytly děti, které tvořily ve škole, nebo jim doma pomohli rodiče vyrábět nejrůznější výtvory k prodeji.

Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí v Děčíně.
FOTO: Rozsvícení stromu v Děčíně přihlíželo zaplněné náměstí

„Na předání dárku jsme se s domovem důchodců domluvili na 20. prosince, kdy děti pravidelně chodí zpívat koledy. Jsem nadšená, že se děti tohoto úkolu zhostily s elánem a těší se z toho, že jejich práce má smysl a udělá radost jiným. V dnešní době, kdy jsou zvyklé hlavně brát,“ dodala Šulcová.

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Podpořila ho řada známých osobností jako Karel Gott, Lucie Bílá, Tomáš Klus, Ewa Farna a další. Letos slaví Ježíškova vnoučata velký úspěch.

Více než 18 tisíc přání, což je 99 procent všech, se už podařilo nebo podaří splnit. Zhruba 150 ještě na své potenciální Ježíšky čeká. V kraji už jsou to pouze tři přání, z toho dvě v Kytlicích a jedno v Jiříkově na Děčínsku.

Rozsvícení vánočního stromu ve Varnsdorfu.
FOTO: Ve Varnsdorfu letos poprvé září dva stromy

Ze splněných tužeb se mohou těšit senioři ze všech koutů kraje. Lidé tu už obdarovali stovky potřebných. „Chtěl bych ke svému invalidnímu vozíku přídavný elektrický pohon ovládaný doprovodem,“ znělo například přání pana Tomáše ze Žitenic na Litoměřicku. I to se podařilo vyplnit.

V domově důchodců Milešov u Lovosic se klienti dočkají pojízdného květináče na bylinky, další se mohou těšit na koncert skupiny Lucie, novou televizi, taburet, elektrický holicí strojek nebo větší vánoční strom.

Obyvatelé domova pro seniory v Ústí nad Labem dostanou nový zahradní nábytek, další se mohou těšit z kosmetického balíčku, cestovních šachů, nástěnných hodin nebo nejrůznějších dobrot. Klienti domova v Litvínově najdou pod stromečkem materiál na výrobu keramiky a odlévací formy. V Žatci se dočkají cukroví, omalovánek a pastelek, dietního cukroví či návštěvy kina.

Rozsvěcení vánočního stromu v Rumburku.
OBRAZEM: Rozsvícení vánočního stromu v Rumburku předcházela světelná show