Nová sezóna odstartovala již v pátek v okolí Krásné Lípy exkurzí na Maškův vrch. Tam plánuje krásnolipská radnice postavit novou rozhlednu, která by měla být součástí velkého projektu na stavbu rozhleden na Šluknovsku.

TŘI NOVÉ STEZKY

O den později pak bylo rušno v okolí Jetřichovic. Tamní obecní úřad ve spolupráci se správou národního parku totiž představil tři nové turistické stezky.

close NOVÁ STEZKA byla otevřena o víkendu u Jetřichovic. zoom_in „Většina tras v okolí vyžaduje určitou zdatnost 
a kondici. A vyžadují také několik hodin času. Obec vrací nabídku okruhů, které nevedou až na známé skalní vrcholky, ale ukáží stezky, které vedou v nejbližším okolí obce a ukáží výhledy jak na Jetřichovice, tak na jetřichovické skály. Turistům umožňují se vrátit po krátké procházce zpět například k autu na parkovišti," vysvětluje průvodce 
a vedoucí Destinační agentury České Švýcarsko Jiří Rak.

Na první procházku po nenáročných okruzích dorazilo několik desítek lidí. Na trasách jsou umístěné vyhlídkové lavičky, z jedné takové je například výhled na západ slunce v jetřichovických skalách.

„Ty cesty tady vždy byly. Ale byly zarostlé. Spousta lidí mluvila o tom, že pamatují, kde všude byly lavičky. Jenže postupem času zmizely, neúdržbou a vandalstvím. Takže jsme oživili stezky, které kdysi udělali starousedlíci, Němci," říká jetřichovický starosta Marek Kny.

POŘÍDILI LEVNĚ

Kromě laviček provází turisty po nových trasách také ručně malované ukazatele a informační tabule. Ty namaloval malíř Ivo Švejnoha z Kytlic. Ten maloval také například lavičku na Vysoké Lípě nebo skalní kapli.

„Obec to stálo asi tak deset hodin veřejně prospěšných prací. A finančně nás to stálo přesně 7 700 korun," doplňuje jetřichovický starosta.
Jednu ze stezek, která vede Pfeiferovým lesíkem, obnovily Jetřichovice ve spolupráci se správou národního parku.

DALŠÍ NOVINKY

Ta chystá řadu novinek ještě v letošní turistické sezóně. Například se domluvila 
s Jetřichovicemi, že od nich koupí informační středisko. Zároveň by v Jetřichovicích vznikla i nová autobusová zastávka. Ta je totiž součástí dnešního informačního centra, to by se mělo rozšířit právě do jejích prostor.

Mnohem větší investice ale čeká Správu Národního parku České Švýcarsko v lesích směrem k hranicím 
s Německem.

„Další velká akce, která nás letos čeká, je rekonstrukce České silnice. To je páteřní komunikace pro pěší, cyklotrasa i koňotrasa. Doufám, že se nám ji podaří letos zrealizovat," říká ředitel národního parku Pavel Benda s tím, že by oprava České silnice měla vyjít na přibližně 12 milionů korun.

close NOVÁ STEZKA byla otevřena o víkendu u Jetřichovic. zoom_in Správa parku by chtěla letos předělat také jeden můstek na cestě od Jetřichovic na Dolský mlýn. Můstek přes Jetřichovickou Bělou má totiž v současné době podobu dvou rour.
„Ten bychom chtěli předělat na něco estetičtějšího," přibližuje další plány Benda.

JAK PŘILÁKAT TURISTY

Také přímo v Jetřichovicích již plánují, jak zatraktivnit okolí obce pro turisty. Ve spolupráci s Lesy ČR plánují zpřístupnit vrstevnicovou obchůzku okolo bývalého Michelsbergu, dále obec jedná se správou národního parku o zpřístupnění dalšího skalního masivu, kde již dříve bylo vyhlídkové místo.

„My na to můžeme vyčlenit finance na propagaci například nějakou cedulkou. Také můžeme na to dát naše lidi pracující pro obec, případně by místní pomohli brigádnicky s úpravou terénu," dodává starosta Jetřichovic Marek Kny.