Obžaloba zamířila před děčínský okresní soud před několika dny. „Podali jsme obžalobu na jednu právnickou a jednu fyzickou osobu pro pokus dotačního podvodu,“ řekl okresní státní zástupce Lukáš Otipka.

Žalovaný čin se měl týkat opravy cest za jetřichovickým kostelem. Na jejich rekonstrukci obec požádala o dotaci 1,4 milionu korun ze stomilionového balíku určeného na likvidaci škod po požáru v Českém Švýcarsku. Práce na rekonstrukci cest ale měly začít dříve, než začalo v národním parku hořet. Podle informací Deníku v obžalobě figuruje starosta Marek Kny a obec Jetřichovice. Peníze stát Jetřichovicím nakonec neproplatil, proto jsou starosta i obec obžalováni pouze z pokusu o dotační podvod.

Podle právní kvalifikace hrozí v případě pravomocného odsouzení starostovi Markovi Kny dvou až osmiletý pobyt za mřížemi. Obec pak bylo možné obžalovat proto, že je možné jí přičítat jednání, kterého se dopustil její statutár. Tím je právě starosta. Škála trestů u právnických osob je poměrně pestrá a zahrnuje například peněžitý trest nebo zákaz přijímání dotací.

Národní park České Švýcarsko. Ilustrační foto.
VIDEO: Dokument o Českém Švýcarsku je volně ke zhlédnutí na internetu

Starosta Kny se k případu nyní nechce vyjadřovat. „Teď vám k tomu nebudu nic říkat. Popovídáme si, až ta šaškárna skončí,“ řekl Deníku starosta.

Ještě během požáru rozhodlo ministerstvo životního prostředí, že uvolní na likvidaci škod způsobených požárem 100 milionů korun. „Škody napáchané nejrozsáhlejším požárem, který se v Česku rozhořel 24. července, jsou opravdu velké. Už při první návštěvě Českého Švýcarska jsem slíbila, že uděláme maximum a najdeme finance, abychom parku i postiženým obcím s odstraněním následků požáru pomohli,“ řekla tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Například Krásná Lípa získala z tohoto dotačního titulu 15 milionů korun na opravu a odbahnění Kyjovské přehrady, která slouží jako zásobník vody pro hasiče. Ve východní části národního parku totiž není žádný jiný velký zdroj vody pro hasiče, přehrada měla ale před nyní probíhající rekonstrukcí kvůli mohutné vrstvě naplavenin výrazně sníženou kapacitu.

Pokud dojde k pravomocnému odsouzení, nebyl by to první podobný případ na Děčínsku. Když v roce 2006 zasáhly bleskové povodně sever Čech, vypsal stát zvláštní dotace na likvidaci škod způsobených velkou vodou. Jednou z obcí, které o dotaci požádaly, byl také Huntířov nedaleko Děčína. Ten dostal proplacenou opravu cest a odbahnění rybníků, dohromady více než pět milionů korun. Jak se ale později ukázalo ze záznamu hydrometeorologů, nad Huntířovem v tu dobu nepršelo. Tehdejší starosta byl odsouzen k podmínce, majitel stavební firmy, která stavební práce prováděla k nepodmíněnému trestu. Mnohem hůře na tom byla ale samotná obec, ta měla vrátit celou dotaci a k tomu zaplatit pětimilionovou pokutu.

Mohlo by vás také zaujmout: Děčín chce lépe zabezpečit Dolní Žleb při povodních, zvažuje výkup hasičárny

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Dolní Žleb přišel během povodní o jedinou silnici do Děčína. Leden 2024