„Jindřich Jetmar uprchl z psychiatrické léčebny po překonání překážky v půl druhé odpoledne," uvedla ve středu odpoledne policejní mluvčí Alena Bartošová. V tu chvíli nebylo jasné, zda je ozbrojený či nikoliv.
Ihned se rozjelo pátrání. Jetmar totiž trpí paranoidní schizofrenií a může být proto pro ostatní nebezpečný.

„Hospitalizován byl na oddělení Akutních neklidů a ochranných léčeb. Nebezpečný svému okolí je, a to svou možnou potenciální agresí. V rámci své nemoci má totiž podstatně snížené ovládací a rozpoznávací schopnosti," říká náměstek psychiatrické léčebny Horní Beřkovice  Robert Kučera.

Jindřich Jetmar alias „Rambo" pobyl v místní psychiatrické léčebně pouhých devatenáct dní. Tam jej policie předala poté, co ho téměř dva měsíce marně hledala v lesích na Děčínsku. Nakonec byl Jetmar dopaden v pátek 1. března v Janově.

Teď se museli policisté pustit do pátrání znovu. Celé odpoledne a večer pročesávali obec a okolí, kontrolovali příjezdové cesty a zavazadlové prostory aut. Nakonec byli úspěšní.

„Jeho zadržení proběhlo hladce," řekl zdroj obeznámený s Jetmarovým zatčením.

Veřejnost se o Jetmarovi dozvěděla poprvé v polovině letošního ledna. Plánovat měl vraždu svého psychiatra. Policie po něm proto vyhlásila pátrání, do kterého se zapojily i speciální pořádkové jednotky včetně vrtulníku s termovizí.

Lidé na Děčínsku tehdy dostali od policie jasné varování: Jetmar je nebezpečný, v žádném případě se ho nepokoušejte zastavit. Správa Národního parku České Švýcarsko dokonce vydala varovaní, aby se lidé vyhýbali lesům. Po strážcích parku totiž Jetmar vystřelil. Jeho dopadení se ale obešlo bez střelby.

Příběh Jindřicha Jetmara začal již o mnoho let dříve. Kvůli dluhům přišel o chalupu po rodičích, ve které žil. Silné citové pouto, které si ke svému domovu vybudoval, způsobilo po ztrátě chalupy fatální následky. Zhruba v té době se u něho totiž začaly výrazněji projevovat psychické potíže. Odborníci u něj diagnostikovali paranoidní schizofrenii.

Že by někdy plánoval vraždu ale odmítá jeho sestra Veronika.

„Jindra je možná nebezpečný. Ale je to především nemocný a nešťastný člověk," řekla Děčínskému deníku před několika týdny.