Přes pět set hektarů jarního ječmene má Zemědělství Malšovice na polích v oblasti Růžové. Osivo šlo do země až v dubnu, setí komplikovaly lijáky. V době, kdy ječmen potřeboval vláhu nejvíc, začalo sucho.

„Nastala ta vůbec nejhorší varianta, jaké jsem se obával. Když ta pole objíždím a kontroluji, tak chybějící vláha v tom rozhodujícím období růstu je znát. Asi jsem Svatého Petra něčím naštval, že nám v tomhle případě letos zrovna moc nepřál,“ pokoušel se nepříznivou situaci s jakýmsi úsměvným nadhledem zhodnotit jednatel malšovické zemědělské společnosti Ladislav Opat.

S přibližujícím se výjezdem kombajnů do polí dobře ví, že bilance výnosů bude znatelně slabší, než očekával. Na hektaru nejméně o tunu, ale možná to bude ještě citelnější propad. Nadějněji prý vypadá sklizeň asi na stotřicetihek­tarovém lánu obilí, které pěstuje na pronajatých pozemcích v teplickém regionu.

„Děčínsko se při bilancování úrody v Ústeckém kraji svými výnosy vždycky řadí na poslední příčku. Jsou tu složitější podmínky hospodaření,“ připomněl šéf Agrární komory pro okresy Děčín a Ústí nad Labem František Loudát.

Ale ne ve všem zaznívají jen postesky.

„Docela pochvalovat si můžeme, že zatím dobře vypadá naše situace s vytvořenými zásobami sena a špatně nevypadají ani porosty na pastvinách, kde máme asi čtyřistahlavé stádo skotu,“ poznamenal Ladislav Opat.

Jestli na konci roku budou malšovičtí zemědělci letošek proklínat a nebo velebit, to bude mimo jiné záležet i na sklizni jablek. Jejich úroda s přívlastkem ekologická produkce vypadá v sadech na rozloze třiceti hektarů zatím velice dobře. Možná se dá mluvit i o rekordní sklizni.

„Dosud tomu všechno nasvědčuje. Dokonce jsme vedle stálé dodávky pro jednu tuzemskou moštárnu předběžně jednali i o vývozu do Německa. Pár tun tam dodáme,“ uvedl malšovický farmář.

Obavy má z toho, jestli se podaří sehnat dost česáčů. Mnozí brigádníci jezdí ovoce sklízet právě do sadů v saském pohraničí. Jenže nastala situace, že lepší možnosti přivýdělku už nabízejí Malšovičtí. Za načesání kila jablek platí padesátník. V Německu je to v přepočtu čtyřiačtyřicet haléřů.