Pozemek o rozloze šest set padesát metrů u rodinného domku v Dobrné zaplatili manželé Kuchařovi obci v několika splátkách. Jestli jsou ale vlastníky parcely a nebo se jejich zahrada ocitla v balíku exekučně prodávaného obecního majetku, to zatím vůbec nevědí.

„Zašla jsem na Katastrální úřad v Děčíně, abych zjistila, jak se věci mají. Odpověděli mi, že jméno manžela coby vlastníka pozemku tam vůbec nefiguruje. Jsme bezradní,“ povzdechla si Dana Kuchařová. Nemá totiž kupní smlouvu ani žádný další doklad o tom, že pozemek obci zaplatili.

Prodejem pětačtyřiceti obecních pozemků, mezi nimiž jsou i dvě hřiště, umazal exekutor z desetimilionového dluhu Dobrné půldruhého milionu korun. Řadě místních lidí ale touhle transakcí spíše starostí přibylo.

„Třeba támhleten pozemek. Soused ho se svojí rodinou dlouhodobě užívá a dcery ho chtěly odkoupit. Už k tomu měly předběžný příslib obce. Exekuční prodej jim ale nejspíš všechno zhatil,“ ukazoval zastupitel Josef Čech k zahradě pod sousedovým rodinným domkem.

I takovéhle trable způsobil svým spoluobčanům bývalý starosta Dobrné Martin Forró. S obecním majetkem i svěřenými cizími penězi nakládal způsobem, za který mu děčínský soud loni v říjnu vyměřil tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na stejně dlouhou dobu.

Místní zastupitelé jej ještě v den uložení trestu zbavili postu starosty.

„Vůbec jsme netušili, jakou spoušť po sobě zanechal. Byl to nekonečný sled nově odhalovaných prohřešků proti zákonům a nedostatků v celé administrativní agendě obce. A samozřejmě největším balvanem se stal právě desetimilionový dluh, který po něm zůstal,“ připomněla těžké břímě Dobrné zastupitelka Libuše Šrámková.

Loni v říjnu ji zastupitelé pověřili řízením obce.

Lži, výmysly, ztráta jakékoli odpovědnosti a soudnosti. Právě tak s odstupem času hodnotí lidé počínání bývalého starosty.

Utopil obec v dluzích i ve tmě. Vystavoval falešné faktury a dopustil se tak zpronevěry nejméně tři čtvrtě milionu korun, Za to mu, i s přihlédnutím k dřívějšímu zneužití pravomoci veřejného činitele, hrozí až deset let vězení. Po dvouměsíčním pobytu ve vazební věznici už je Martin Forró zpátky na svobodě. Doma ale k zastižení nebyl.

„Je v Děčíně, něco si tam vyřizuje,“ vzkázala z okna bytu jeho manželka. Obvinění svého muže z toho, že dostal obec do velkých problémů a hrozí mu za to pobyt ve vězení, komentovat nechtěla.

Dobrná má obstavený nejen majetek, ale i veškeré účty. Nemá peníze na placení veřejného osvětlení ani na úhradu dalších služeb. Nemůže platit účetní a nemá tak uzavřenou ani bilanci hospodaření.

„Veškeré pokusy o získání úvěru, kterým bychom mohli umořit zbývající dluhy a zajistili tak běžné fungování obce, zatím ztroskotaly, “ vypočítával nastalé těžkosti zastupitel Josef Čech.

Důvod proklínat svérázné počínání bývalého starosty má řada lidí, kteří se chystali od obce odkoupit pozemky v sousedství svých domků. Ty exekučním prodejem získal majitel děčínské realitky Josef Zavřel.

„Už mi kvůli tomu několik lidí volalo. Nebráním se možnosti jim pozemky prodat. Otevřeně ale říkám, že to bude za vyšší cenu, než by platili obci,“ reagoval děčínský obchodník s nemovitostmi. V Dobrné získal zhruba pět hektarů pozemků. Ozval se už jeden investor, který by odkoupil všechny pozemky, ale Josef Zavřel tvrdil, že chce přednostně vyjít vstříc právě zájemcům v Dobrné.

„Ten exekuční prodej poškodil řadu lidí, kteří měli už pozemky alespoň zálohově zaplacené. V případě prodeje ostatních pozemků se dalo získat určitě více peněz a dluh obce výrazněji snížit,“ argumentovala Libuše Šrámková. Připomněla, že dokonce i jeden z obecních objektů stojí teď na prodaném pozemku. Teď věří, že se obci podaří s majitelem pozemků dohodnout tak, aby to vyhovovalo oběma stranám.

Prodané je i hřiště v sousedství mateřské školy. „Po čtvrtečním zasedání zastupitelů jsem zase o něco optimističtější. Snad se existenci naší mateřinky podaří uchovat,“ uvedla ředitelka MŠ Jindřiška Dostálová.

Kdyby nový majitel bral vlastnická práva do všech důsledků, nemohli by se mnozí lidé dostat ani z domu ven.

„Okolní pozemky jsou teď jeho, takže mi vlastně vstupujeme na cizí majetek,“ popisoval paradoxní situaci jeden z místních obyvatel. Zatím neví, co si počne dál. „Nějaké peníze našetřené máme, ale vůbec netušíme, kolik bude odkoupení pozemků stát,“ dodal.