Minimálně třikrát mohou letos v létě vyjít nespokojení obyvatelé Šluknovského výběžku do ulic. Léto totiž nabízí tři různé protestní akce. Stačí si vybrat.

Starostové

Jako první jsou na tahu starostové. Svůj protest svolali na čtvrtek 19. července od 16 hodin.

„V tuto chvíli již my, starostové obcí a měst Šluknovského výběžku, nemáme žádné další možnosti, jak řešit sociální a bezpečnostní problémy našich občanů a jak zlepšit jejich situaci," napsali starostové ve své výzvě k demonstraci.

„Chceme lidem slušnou formou sdělit, čeho jsme po roce dosáhli. Rozhodně nechceme vířit emoce," říká šluknovská starostka Eva Džumanová.

Kohout

Na 4. srpna svolává demonstraci provokatér Lukáš Kohout. Ten rozhodně emoce vířit chce.

„Starostové  jdou protestovat vcelku pozdě. Navíc někteří z nich mi loni říkali, že s protesty nesouhlasí – a teď jdou sami do ulic?" diví se Kohout, který svou akci nazval „Rok poté". Právě loni v létě totiž Kohout spustit sérii protestů, které ovšem na podzim vyšuměly do ztracena. Lidé přestali mít postupně zájem.

Kohout je chce proto letos nalákat na guláš zdarma a také přiveze na Šluknovsko hosta: senátora Jiřího Čunka. Od něj organizátoři očekávají, že poradí, jak špatnou sociální situaci na Šluknovsku řešit.

„Na náměstí postavíme sud pitné vody, ve městě je totiž na mnoha místech zakázáno pít alkohol," dodává Kohout.

Dělníci

Po roce se do výběžku znovu vrátí Dělnická strana sociální spravedlnosti. Na svých webových stránkách má na 15. září oznámené hned tři mítinky, a to ve Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu.

Když se strana zapojila do demonstrací v loňském roce, byla z toho pořádná mela, neboť do Varnsdorfu přijeli také extrémisté, které policisté nechtěli pustit k romským ubytovnám. Situace se ale dost vyhrotila, policisté nasadili vodní děla, dýmovnice či jezdce na koních. Zásah ale odnesli i místní lidé, kteří se přidali do průvodu a ostře pak policii za zásah kritizovali, dokonce brzy zorganizovali další protest proti zbytečnému policejnímu násilí.

Kriminalita

Lidem ve Šluknovsku vadí dlouhodobě vysoká kriminalista. Podle nich ji mají na starosti sociálně nepřizpůsobiví. Některá čísla jim dávají zapravdu, jiná ale teorii o zdivočelém výběžku popírají.

Z policejních statistik vyplývá, že v roce 2008 došlo na Šluknovsku k 162 trestným činům. O rok později jich bylo 192, potom 207 a loni již 303.

Ale pozor: Na Šluknovsku klesá násilná trestná činnost. Letos v prvním pololetí tu policie zaznamenala pouze jeden takový případ; loni za stejné období jich bylo o sedm více.

„V Děčíně jsme za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali dvaadvacet případů násilné trestné činnosti, což je o sedm více než loni," přidává srovnání policejní mluvčí Radek Pospíšil.

Na Šluknovsku letos ve srovnání s loňskem klesl i počet krádeží, a to o dvacet případů.

Jízdní řád akcí na Šluknovsku
Čtvrtek 19. července, 16 hodin, Šluknov: Na tento den oznámili demonstraci starostové ze Šluknovska. Vadí jim, že se vláda výběžku opět přestala věnovat.
Sobota 4. srpna, 14 hodin, Varnsdorf: Demonstraci oznámil provokatér Lukáš Kohout, který loni sérii protestů na Šluknovsku rozjel. Kohout svoji demonstraci nazval „Rok poté" a doufá, že zájem lidí bude alespoň takový, jako byl loni. Protestovat může i jindy, náměstí ve Varnsdorfu má zabrané do konce roku.
Sobota 15. září, 13 hodin Šluknov, 15 hodin Rumburk, 16.30 Varnsdorf: Na tyto termíny má ohlášené mítinky Dělnická strana sociální spravedlnosti. Jde zřejmě o nejrizikovější akci ze všech protestů, dá se podle zkušeností z loňska předpokládat, že na Šluknovsko dorazí spolu s DSSS také extrémisté.