Ta je jednou ze spojnic Děčína s Českou Lípou, takže je značně zatížena dopravou čtyřiadvacet hodin denně. Vzhledem k tomu, že světla upozorní řidiče na „bílou zebru" z dostatečné vzdálenosti, stane se tak místo přehlednější a bezpečnější pro všechny účastníky silničního provozu. S instalací osvětlení pod dohledem odborníků z BESIP pomohla obci Nadace ČEZ částkou 120 tisíc korun.

Silnice II/262, která Františkov nad Ploučnicí protíná po celé jeho délce, je v současné době hustě zatížena zejména tranzitní dopravou.

„Místa určená pro její přecházení máme v obci celkem tři. Nejsou osvětlena, což zejména za tmy nebo snížené viditelnosti značně komplikuje dopravní situaci, jelikož jen projíždějící řidiči přechody často neočekávají. Chceme proto všechny přechody zpřehlednit a zviditelnit. Jsme moc rádi, že se nám nyní díky Nadaci ČEZ podařilo osvětlit ten nejvytíženější," říká Libor Bzura, starosta Františkova nad Ploučnicí.

Nově osvětlený přechod navíc vede k autobusové zastávce, velmi často jej tudíž využívá většina místních, včetně malých dětí při svých každodenních cestách do školy. Díky nasvícení tak budou řidiči na místo častého přecházení upozorněni z dostatečné vzdálenosti i za tmy či zhoršené viditelnosti.

„Pro bezpečnost na silnicích z pohledu chodce je nesmírně důležité vidět, ale také být zavčas viděn. Ve Františkově nad Ploučnicí to platí dvojnásob – poměrně rychlým a dlouhým úsekem tu denně projíždějí nákladní vozidla, jejichž řidiči cestu ne vždy dobře znají a přechody pro chodce nemusejí vůbec předvídat," konstatovala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nadace ČEZ společně s odborníky z řad krajských zástupců BESIP a Dopravní policie osvětluje kritické přechody, a podílí se tak na systematickém zvyšování bezpečnosti na českých silnicích od roku 2013.