Foldyna patři dlouhodobě k nejvýraznějším tvářím sociální demokracie. V posledních letech ale měl s jejím vedením značné spory. Naposledy při volbě nového ombudsmana, kdy prohlásil, že šéf Člověka v tísni Šimon Pánek posílal v souvislosti s volbou předsedům politických stran výhrůžné zprávy. To ale většina předsedů parlamentních stran odmítla a i Foldynovi tehdejší ještě spolustraníci jej za to kritizovali. A právě rozpory s vedením ČSSD stály podle jeho slov za odchodem ze strany, do které vstoupil již v roce 1989. "Nejsem zastánce liberálního až neomarxistického proudu, který v této chvíli zastávají zejména místopředsedové sociální demokracie," řekl Deníku Foldyna s tím, že tento způsob odchodu ze sociální demokracie se mu zdá čestnější. V pátek totiž mělo o jeho případném vyloučení již podruhé jednat předsednictvo ČSSD, loni jen těsně neprošlo. "Zase by to špatně spočítali a nevyšlo by jim. Je to čestnější, když jsem jim situaci takto ulehčil," vysvětlil Foldyna. 

Děčínskému poslanci například vadilo, že se vedení jeho strany schází se zástupci Milionu chvilek pro demokracii, který pořádá demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. Podle Foldyny to bylo jen okopávání kotníků koaličnímu partnerovi. Foldyna byl v minulosti také náměstkem hejtmana nebo děčínským městským zastupitelem. Od roku 2010 je poslancem. 

Český a německý šéf dopravy Karel Havlíček a Andreas Scheuer píšou eurokomisařce, aby Unie podpořila náklady na přípravu vysokorychlostní trati.
Příprava superrychlé trati mezi Prahou a Drážďany spolkne miliardy

V minulosti média spekulovala o tom, že by mohl Foldyna zamířit do SPD nebo Trikolory, ke kterým má v některých názorech velmi blízko. Podle svých slov nyní zůstane nezařazeným poslancem a o jeho dalším politickém působení je předčasné spekulovat. "Budu dělat nadále politiku pro dolních deset milionů. Takže mne zajímá, proč není nemocnice ve Šluknovském výběžku a proč dáváme iks milionů na bezpečnost v Africe a další aktivity v zahraničí, když neumíme vyřešit například zdravotnictví," dodal poslanec s tím, že určitě bude spolupracovat s těmi, pro které není slovo národní zájmy sprostým a pro které je tradiční rodina základní postoj, který v politice zastávají.

V současném volebním období je Foldyna členem dvou výborů, ve výboru pro bezpečnost a ve výboru pro obranu zastává post místopředsedy. Zda o tyto funkce přijde, není jisté. Pravděpodobně ale ano, protože si je rozdělují na základě volebních výsledků mezi sněmovní strany. Kromě toho je členem dalších dvou podvýborů a komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Na pomník zavražděných Němců někdo nastříkal hákový kříž.
FOTO: Vandalové ničí pomníky Němců v Kytlicích a Malé Veleni