Bilance letošních jarních přírůstků chráněných opeřenců v oblasti Českého Švýcarska moc radosti nepřinesla. U sledovaných vzácných a ohrožených ptačích druhů se vesměs narodilo méně mláďat než v minulosti.
„Počty letošních mláďat značně kontrastují s úspěšnými předchozími roky, které byly rekordní jak pro sokoly, tak i pro černé čápy," rekapituloval poznatky ochránců přírody mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Na území národního parku a v navazujících lokalitách obsadili sokoli stěhovaví celkem jedenáct teritorií. Nový život se zrodil na šesti místech. Ve třech hnízdech bylo po třech mláďatech, na dvou dva sokolíci a v jednom rodičovský pár odchoval jedno mládě. Čtyři hnízdění byla neúspěšná a jedno hnízdo se nepodařilo dohledat.
„Z odhadovaných dvaceti až pětadvaceti výřích teritorií se podařilo identifikovat patnáct obsazených lokalit. Prokázáno bylo jedno hnízdění s jedním mládětem. Nutno ale poznamenat, že hnízda se velmi špatně dohledávají," vysvětlil mluvčí národního parku.
Chladné počasí v průběhu jara vůbec nepřálo čápům černým. Buď vůbec nezahnízdili a nebo o své potomky přišli následkem dlouhotrvajících dešťů a kvůli nedostatku potravy.