Předchozí
1 z 12
Další

Leden

V Děčíně proběhl pohřeb věštkyně Jolandy. Doprovázely ho tóny saxofonu

Několik desítek příbuzných a známých, tklivé pomalé tóny saxofonu a houslí a rozloučení faráře vyprovázelo na poslední cestu Věru Nemethovou, kterou celou republika znala jako věštkyni Jolandu. Ve věku 55 let zemřela minulý týden v pátek.

Chlapec zapálil dům v Mikulášovicích a ucpal východy. Rodina i bratr byli uvnitř

K ohromné rodinné tragédii mohlo dojít v noci na středu v Mikulášovicích. Krátce po půlnoci totiž začalo hořet v jednom z místních domů, který měl zapálit teprve jedenáctiletý chlapec. Případem se od středeční noci zabývá také policie.

Hasičům v Jiříkově opravili zbrojnici. Mají lepší zázemí i nový automobil

Konec s převlékáním v zimě mezi auty, pořádné garáže a zázemí. To vše přinesla jiříkovským dobrovolným hasičům první etapa rekonstrukce jejich zbrojnice. Město vyšla přibližně na dvanáct milionů korun.

Únor

Tisíce míst bez elektřiny, popadané stromy. Vichřice Sabine udeřila na Děčínsku

Tisíce lidí bez elektřiny, desítky polámaných stromů, poničená auta. Přestože vichřice Sabine nevtrhla na Děčínsko s takovou intenzitou, jakou meteorologové ve své výstraze předpokládali, nechala za sebou nemalé škody. Ničila především krátce po pondělním poledni.

Bývalý starosta Varnsdorfu ve vazbě strávil necelých osm týdnů

Téměř osm týdnů strávil ve vazbě bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček. Na svobodu jej propustil během úterý dozorující státní zástupce. Horáček je obviněný z několika trestných činů, kterých se měl dopustit při zadání zakázky na pronájem radarů.

Vandalové ničí pomníky Němců v Kytlicích a Malé Veleni

Sedm let připomínal pomník šest Němců zavražděných při divokém odsunu v poválečné době. Až do víkendu, kdy jej dosud neznámý vandal zničil a postříkal hákovým křížem. Případem se zabývá policie.

Březen 

Na hranicích v Rumburku pomáhají elitní čeští vojáci

Příslušníci žatecké brigády rychlého nasazení hlídají hraniční přechod do Německa. Zázemí našli v rumburské školní tělocvičně.

Šije celé Děčínsko. Lidé se pustili ve velkém do šití roušek

Hasiči nebo dobrovolníci na mnoha místech regionu také rozváželi potraviny.

K hranicím do Hřenska jezdí desítky lidí, policie je musí vracet zpátky

Sobotní dopoledne bývá ve Hřensku zpravidla velmi rušné. Obzvlášť, pokud se vyvede počasí a je příjemně. Jako o tomto víkendu. Jenže nyní jevše jinak. Hraniční obec je nezvykle tichá, téměř vylidněná, stánky na tržnici jsou zavřené. Ani na protějším břehu nejezdí téměř žádné vlaky. V noci na sobotu totiž policie uzavřela po vládním nařízení souvisejícím s opatřeními proti šíření koronaviru hraniční přechod do Schmilky. Právě odtud přitom přichází většina zákazníků hřenských podnikatelů.

Koronavirus? Zbytečná hysterie, míní nemocný z Děčínska

Zbytečná nervozita a strach hraničí s hysterií. Tak vnímá mediální obraz koronaviru muž z Děčínska, u nějž byl jako u prvního českého občana diagnostikován. Se svou rodinou vyrazil na lyže do italského městečka Auronzo di Carore v oblasti Veneto. Při návratu se cítil být víc unavený než obvykle a vykazoval příznaky chřipky. Podstoupil vyšetření na infekčním oddělení v ústecké nemocnici, odkud ho v neděli večer převezli na pražskou Bulovku.

Duben 

V Děčíně se rozjela magnetická rezonance. Stavba a vybavení vyšly na 107 milionů

Po letech čekání se pacienti z Děčínska dočkali jednoho z nejmodernějších diagnostických zařízení. První dubnový den totiž Krajská zdravotní (KZ) spustila do ostrého provozu v děčínské nemocnici magnetickou rezonanci.

Děčínský Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu SPD

Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna bude členem poslaneckého klubu SPD Tomia Okamury. Svůj poslanecký přestup oznámil v úterý 7. dubna, v klubu bude působit jako nestraník. Za stejné politické uskupení by měl Foldyna kandidovat v podzimních krajských volbách, vstup do poslaneckého klubu SPD tak byl očekávaný.

Nádraží v Mikulášovicích vstoupilo do 21. století

Stovky milionů korun investuje v posledních letech Správa železnic do oprav infrastruktury. Nejnovější dokončenou rekonstrukcí je oprava mikulášovického dolního nádraží. Další opravy jsou v běhu nebo přijdou v nejbližších měsících.

Květen 

Na Tokáni shořely dvě historické chaty. Zasahovalo sedmnáct jednotek hasičů

V centru Národního parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty, hasiči nadále krotí plameny v okolním lese. Poplach třetího stupně aktivoval hasiče na Děčínsku v pátek 22. května ráno, vyrazili do Rynartic, do lokality Na Tokáni.

V Hřensku otevřeli hřeniční přechod, na Děčínsku ožívá i kultura

Den plný změn. I tak by se dalo označit pondělí 11. května, kdy se otevřely další obchody, kadeřnictví, kina či muzea. Řada restaurací zřídila venkovní zahrádky, jen to počasí moc nepřálo. Rozvolňování bezpečnostních opatření využili i lidé na Děčínsku.

Snímek Bourák se natáčel na Šluknovsku

Poslední dny odpočítávají režisér Ondřej Trojan a představitel hlavní role Ivan Trojan do premiéry svého nejnovějšího filmu, který loni natáčeli na Šluknovsku, kde se Varnsdorf nebo Rumburk proměnily ve Šlukdorf.

Červen 

Virová opona padla. Do Německa mohou už i turisté mimo hraniční přechody

Téměř čtvrt roku museli lidé žít znovu za oponou. Tentokrát ne železnou, ale virovou. Kvůli obavám ze šíření koronaviru byly uzavřené hranice. To už ale neplatí. Vláda v pátek rozhodla o tom, že od pátečního poledne hranice znovu otevře. Přechodu hranic nebrání ani Sasko.

V Děčíně se rozpadla koalice. Město nemá radu, ani primátora

Rok a půl vydržela pohromadě koalice na děčínské radnici. Rezignovali neuvolněný náměstek Václav Němeček (ČSSD), radní pro sport Jakub Houška (Náš Děčín) a radní Ondřej Smíšek (Náš Děčín). Byla také vypovězena koaliční smlouva. Zastupitelé následně odvolali náměstka primátora Vladislava Rašku, primátora Jaroslava Hroudu a další radní.

Syn bodl v Jiříkově u Rumburku otce nožem. Muž je na jednotce intenzivní péče

K dramatu spojenému s bojem o život došlo v úterý 23. června večer v Jiříkově, kde měl syn bodnout svého otce nožem. Pro zraněného muže letěl záchranářský vrtulník.

Červenec 

Po měsíci další zbytečná smrt dvou mladíků. Bourali v Jiříkově

Další tragická nehoda, při které na Šluknovsku zemřeli dva mladí lidé, se stala v Rumburské ulici v Jiříkově.

Při opravě děčínského zámku nalezli dva moždíře. Bude se jim věnovat konzervátor

Stovky let ležely zahrabané pod zemí pod glorietem v Růžové zahradě na děčínském zámku. Na světlo se dvojice historických moždířů dostala až nyní, kdy barokní vyhlídkový pavilon prochází rekonstrukcí. Právě díky kompletní opravě se děla podařilo objevit.

Čechomor akusticky nadchl Děčín na první velké akci od nouzového stavu

Zpívající a skákající publikum si v pátek 17. července večer užilo na děčínském zámku nejen největší hity skupiny Čechomor. Ta zakončila v jižních zámeckých zahradách, kam dorazilo 700 fanoušků oblíbené kapely, tedy maximum povolené kapacity, první polovinu svého letního akustického turné.

Smlouva na měření radary ve Varnsdorfu je nezákonná, potvrdil krajský soud

Jako nezákonné označil ústecký krajský soud usnesení městské rady ve Varnsdorfu, na jehož základě si město pronajalo od společnosti Water Solar Technology radary. Soudní senát tak vyhověl ministerstvu vnitra, které podalo na Varnsdorf správní žalobu. Soud označil jako nezákonný i způsob měření, kdy na něm formou provize vydělávala soukromá firma.

Srpen

Vrah Dominika z Varnsdorfu půjde na čtrnáct let do vězení

S odvoláním u Vrchního soudu v Praze neuspěl v úterý 11. srpna 22letý Jiří Nosek. Ten o Velikonocích roku 2017 ve Varnsdorfu ubodal 18letého Dominika Bergera. Ve vězení se zvýšenou ostrahou si mladík pobyde 14 let, jak mu nedávno uložil Krajský soud v Ústí nad Labem. Po propuštění ho navíc čeká zabezpečovací detence ve speciálním ústavu.

Soud zrušil pokutu za rychlost, měření ve Varnsdorfu bylo nezákonné

Měření ve Varnsdorfu bylo nezákonné, pokuta tak neplatí. Ústecký krajský soud rozhodl v prvním sporu o trestu za překročení rychlosti na Studánce a vyhověl tak správní žalobě na krajský úřad. Podal ji pokutovaný řidič, krajský úřad totiž zamítl jeho odvolání proti pokutě, kterou řidiči udělil Varnsdorf.

Děčín má nové sportoviště. Víceúčelový areál vyšel na více než 38 milionů 

Zahrát si hokejbal, futsal nebo házenou, případně si zajezdit na skateboardech nebo koloběžkách v novém skateparku. To vše lze v novém víceúčelovém areálu u zimního stadionu, který otevřelo město Děčín. Například skateboardisté čekali na moderní sportoviště dlouhé roky.

Září 

Záchranná služba na Šluknovsku má nového kodiaqa, umožní rychlé přesuny lékařů

Dvě nová SUV auta začala využívat záchranná služba v Ústeckém kraji. Kodiaqy za více než tři miliony korun pořídil záchrance kraj díky příspěvku Nadace ČEZ. Jeden bude sloužit k poskytování neodkladné péče v systému rychlé lékařské pomoci rendez-vouz v oblasti Šluknovského výběžku s umístěním na výjezdové základně v Rumburku. Druhé auto bude umístěno v Ústí nad Labem.

Po Tour de Zeleňák přišel na náměstí v Rumburku brutální útok na cyklisty 

Nepříjemnou dohru měl letošní ročník oblíbeného cyklistického závodu Tour de Zeleňák. Po jeho skončení, v noci ze soboty 5. září na neděli 6. září, napadla skupina agresorů v Rumburku na náměstí několik jeho účastníků, pořadatelů a rozhodčích. Někteří napadení skončili v děčínské nemocnici. Případem se zabývá i policie.

Klášter v Jiříkově po opravě slouží dětem. Před pěti lety mu hrozilo zřícení 

Téměř jako bájný Fénix vstal z popela jiříkovský klášter. Ještě před pěti lety mu hrozilo zřícení, od úterý 1. září bude po náročné a nákladné rekonstrukci opět sloužit. Místo řádových sester v něm najdou místo pro volnočasové aktivity děti ze Šluknovského výběžku. Zároveň je zde nové sídlo Schrödingerova institutu, který nejrůznější kroužky zastřešuje.

Říjen 

Ve Varnsdorfu měli zfalšovat 700 řidičáků, policie obvinila čtyři lidi

Čtyři obvinění lidé, zadržený více než jeden milion korun a tři návrhy na vazbu. Policie zveřejnila ve středu 7. října ráno první oficiální informace o případu údajně nezákonných manipulací při vydávání řidičských průkazů na varnsdorfské radnici.

Zbyněk Linhart na Děčínsku obhájil senátorský mandát, vyhrál již v prvním kole

Děčínsko bude mít i v příštích šesti letech stejného zástupce v horní parlamentní komoře. Již v prvním kole obhájil svůj mandát Zbyněk Linhart, jako jediný při letošních senátních volbách. Druhým v pořadí skončil Jiří Anděl, třetí Leoš Moravec.

Obří skládka z Mezné zmizí. Odvoz vyjde na přibližně 40 milionů korun 

Dlouhé desítky let vozily okolní obce včetně Děčína svůj odpad na skládku nedaleko Mezné u Hřenska. Odpadky zasypaly přibližně hektarový pozemek do výšky několika metrů. Správa národního parku se nyní rozhodla, že nechá obří skládku zlikvidovat. Neví totiž, jaký odpad je zde uložený. Hrozí tak průsak nebezpečných látek do podzemí, odkud čerpá pitnou vodu i Děčín.

Listopad 

Insolvenční správkyně chce po Rumburku zaplatit ztrátu nemocnice. Padesát milionů

Insolvenční správkyně chce po Rumburku zaplatit ztrátu nemocnice, jde o více než 50 milionů.

Ve Varnsdorfu začala demolice většiny nádraží

Dvě třetiny varnsdorfského nádraží, které ve své dnešní podobě začalo sloužit před téměř 150 lety, půjdou v příštích dnech a týdnech k zemi. Správa železnic, která je majitelem nádraží, začala tento týden s jeho bouráním.

Jiří Anděl je novým primátorem Děčína. Vystřídal Jaroslava Hroudu 

Po téměř pěti měsících skončila v Děčíně patová situace, kdy se strany nebyly schopné po červnovém odvolání bývalého vedení shodnout na nové koalici. Novým primátorem se stal Jiří Anděl (ANO), bude mít čtyři náměstky. Ve vedení města bude dohromady pět politických subjektů.

Prosinec 

Krajská zdravotní stopla plánovanou stavbu emergency v Děčíně a v Chomutově

Už příští rok měla začít stavba moderního příjmového pavilonu v děčínské nemocnici. Stejné zázemí pak mělo vyrůst i v Chomutově. Nově představenstvo Krajské zdravotní, pod kterou obě nemocnice spadají, ale tyto investice prozatím pozastavilo.

Tragická nehoda zavřela silnici z Ústí na Děčín. Na místě shořel kamion

Krátce po půl deváté ráno ve čtvrtek 17. prosince se na hlavní spojnici Děčína a Ústí nad Labem srazily nákladní a dvě osobní auta. Při nehodě jeden člověk zemřel.

V Janské začalo vybíjení chovu slepic kvůli salmonele. Zemře 40 tisíc nosnic

Nebezpečnou salmonelu odhalili veterináři ve slepičárně společnosti Proagro Nymburk v Janské nedaleko České Kamenice na Děčínsku. Utratit bude potřeba více než 41 tisíc nosnic chovaných v jedné z janských hal. Dohromady zde zemědělská společnost chová přibližně 220 tisíc slepic.

Dáma má zpět klobouk. Skrytínskému zámečku vrátili vrchol věže

Kdysi býval chloubou významného ústeckého průmyslníka Ludwiga Wolfruma, před třiceti lety prošel nepovedenou privatizací a několikrát změnil majitele. Před deseti lety se ale do Skrytína na Děčínsku zamiloval podnikatel Martin Hausenblas a začal zámečku nacházejícím se na kopci nad údolím Labe vracet jeho někdejší krásu. Ve středu 2. prosince dostal po dvaceti letech nový vrchol věže, do které na jaře přijde ještě zvon.