„Je šílené, že v exekuci se ocitlo 860 tisíc lidí, přičemž v Ústeckém kraji je to 18 procent obyvatel. Je nemravné, že se z dluhů stal výnosný byznys pro všehoschopné podnikatele neváhající zadlužit i děti,“ naznačil téma dnešní debaty Zima.

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima
Exekuce na děti jsou nemorální, říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Právě tou startuje projekt Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“, během něhož budou špičky v tom kterém oboru s občany rozebírat zásadní témata současnosti. V březnu to bude diskuse o bezpečnostní problematice, před prázdninami přijde na řadu směřování EU. Do poloviny příštího roku se dostane i na otázky změny klimatu, ochrany zdraví či kvality vzdělávání. 

Podílet na společenském dění

„Univerzity se mají podílet na společenském dění, ovlivňovat ho a nabízet řešení. My máme skvělé odborníky se zahraničními zkušenostmi, kteří mohou lidem vysvětlit řadu věcí, a naopak od nich získat podněty, které se dají zúročit ve výuce, ale také třeba při tvorbě legislativy,“ míní Zima.

Akademici vědí, že svět není černobílý, a proto chtějí s veřejností hovořit o jeho složitosti, aby se v něm lépe orientovala a nepodléhala víře v jednoduchá a rychlá řešení.

Exekuce. Ilustrační foto.
Přijdou změny? Exekutoři chtějí usnadnit zastavení exekucí či zlevnit doručování

Projekt „Česko! A jak dál?“ bude probíhat celý letošní rok s možným přesahem do roku příštího. Deník je vedle České televize jeho mediálním partnerem. Zástupce ředitele redakcí Deníku Tomáš Skřivánek bude též moderátorem akcí, eventová divize Vltava Labe Media pomůže s produkcí konferencí.

Po každé z akcí vyjde v Deníku podrobná příloha shrnující její průběh, popisující do hloubky zvolenou problematiku a obsahující východiska, jak problém překonat.

Exekuce. Ilustrační foto.
Vánoční dárky na dluh. Zbytečné půjčky končí často exekucí