Nejstarší dochované písemné záznamy o Lipové z 15. a 16. století zmiňují vesnici jako Hainspach. V 17. století převládal název Hanspach, od 30. let 18. století se používal opět Hainspach. Název pochází z mužského jména Hain (tvar jmen Hagin a Hagen) a německého slova Bach (česky potok). Jméno vsi tak původně znamenalo Hainův (Hagenův) potok. Úřední název Lipová se používá až od roku 1948. Loni dosáhla Lipová největší úspěchu ve své moderní historii, když zvítězila v celostátním kole soutěže Vesnice roku.

Prohlédněte svá alba
Nejde nám o domy, náměstí a další „neživé“ věci. Jde nám o lidi. Každý týden se budeme věnovat jedné obci, jednomu městu, případně jedné oblasti lidského života. Fotky vás nebo fotky vašich rodičů či prarodičů, kamarádů, přátel, ať už z dovolené, ze školy, učňáku, střední, fotbalu, Sokola, pionýrského tábora, brigády, nebo jen tak z posezení v hospodě, můžete posílat na adresu decinsky@denik.cz.

K fotkám (ideálně 4 až 7, ale nevadí i méně) nezapomeňte napsat i základní informace – co nebo kdo na nich je, kdy a kde a podobně. Uveďte také jméno jejich autora či majitele, který je redakci poskytl.