Poprvé se rumburští hasiči zapojili do soutěže v roce 2011. Od té doby při trénincích rozstříhali několik aut.

„Ročně to jsou tak dvě tři auta, navíc máme pravidelná školení. Nedá se říct, že trénujeme speciálně na mistrovství. Protože je naše jednotka určena pro zásahy u nehod, připravujeme se především na skutečné situace,“ říká velitel zásahu rumburských hasičů Miroslav Beneš.

Spolu s ním se do boje na mistrovství republiky, kam pronikli z krajského kola, postavil Zdeněk Zvára, Josef Szollosi a Martin Adámek.

Na každou jednotku čekal jiný scénář, hasiči jej dopředu neznali. Na zásah měli 20 minut. Při simulované bouračce byl v havarovaném autě vždy zaklíněný jeden zraněný člověk, kterého měli hasiči co nejrychleji a nejbezpečněji dostat ven a předat záchrance.

„Nejnáročnější je stanovit taktiku vyproštění, pak samozřejmě zdravověda,“ pokračuje Beneš s tím, že v každém družstvu je jeden zdravotník.

Svým výkonem rumburští hasiči všechny rozhodčí ohromili a nakonec zamíchali tabulkou. Se ziskem 424 bodů se posunuli na první místo a celou soutěž vyhráli. Domů si tak kromě jiného odvezli přívěsný vozík v hodnotě několika desítek tisíc korun.

„Na další mistrovství pojedeme za dva roky a prvenství bychom chtěli obhájit. Ale to je mnohem těžší než zvítězit poprvé. Nejdříve se ale na celostátní mistrovství budeme muset probojovat z krajského kola,“ dodává velitel nejlepších dobrovolných hasičů zasahujících u nehod.