Nejpozději do konce března se sejdou krajští zastupitelé na mimořádném jednání, které se bude zabývat výhradně situací nemocnic v Rumburku a Litoměřicích. Hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi to jednohlasně uložili zastupitelé. Návrh podpořilo všech 43 přítomných zastupitelů.

Rumburská nemocnice se dlouhé měsíce topí ve finančních problémech a nyní nabídla insolvenční správkyně k prodeji její budovy a pozemky. Během jednání zazněly požadavky, aby kraj šel do koupě, případně aby požádal stát o pomoc.

„Všichni se shodneme na tom, že je potřeba zajistit zdravotní péči ve Šluknovském výběžku, o tom není pochyb. Nemůžeme se ale dohodnut, jakým způsobem,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) s tím, že zastupitelé se zatím neformálně dohodli, že by na mimořádném jednání krajského zastupitelstva projednali také otázku zajištění zdravotní péče na Šluknovsku, tedy jakým způsobem by bylo možné část rumburské nemocnice odkoupit. Původně se totiž mělo mimořádné zastupitelstvo zabývat pouze situací v nemocnici v Litoměřicích.

Bouřlivá diskuze

Jednohlasnému usnesení předcházela dlouhá a bouřlivá diskuze, do které se kromě zastupitelů zapojili také starosta Rumburku Lumír Kus, poslanci nebo senátor Pavel Fischer. Na stole je nyní nabídka na koupi budov za vyvolávací cenu 63 miliony korun.

„Politickou odpovědnost má v této chvíli rada kraje, protože je valnou hromadou Krajské zdravotní. Byl bych rád, kdybychom to řešili, protože času není nazbyt,“ poznamenal zastupitel Jaroslav Foldyna (nez.) z Děčína, který připojení problematiky rumburské nemocnice k programu mimořádného zastupitelstva navrhl.

„Nechali jsme si ještě před konkurzem udělat audit, který říkal, že nemocnice má hodnotu 4,2 milionu. Už vidím, jak se nám bude dobře hlasovat, až budeme zvedat ruku pro 63 miliony,“ řekl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) s tím, že nyní je řada na státu, aby pomohl.

Podle místostarosty Rumburka a krajského zastupitele Jiřího Pimpary (ODS) ale není možné porovnávat stav hluboce zadlužené nemocnice a oddluženého majetku tak, jak jej nyní nabízí insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Má se zapojit stát?

O větším zapojení státu je přesvědčený také náměstek děčínského primátora a zastupitel Jiří Anděl (ANO). Podle jeho názoru je možné předpokládat, že o pozemky nemocnice v Rumburku může projevit zájem například nějaká developerská společnost. Nemovitosti dražené v rámci konkursu jsou podle Anděla hodnotné. „Může je tak koupit někdo, kdo tam bude chtít jako poslední provozovat nějaké zdravotnické zařízení. Musíme počítat s tím, že cena bude vycházet ze soutěže,“ uvedl a dodal, že by zastupitelé měli zmocnit k dražbě radu tak, aby cenový strop byl neveřejný. Někteří zastupitelé pak požadují, aby kraji s koupí nemocnice pomohl stát.

„Musíme být spokojeni, že se tomu začíná věnovat patřičná pozornost. Jen je škoda, že se tak děje rok a půl poté, co jsme na to upozornili,“ řekl po jednání předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář s tím, že je jedno, odkud peníze na koupi nemocnice půjdou. Důležité je zachování zdravotní péče.