Všechny případy, ve kterých lidé přišli o peníze, spojuje neopatrnost a přehnaná důvěřivost. Vše začíná poměrně nevinně.

„Poškozenému přijde zpráva od kamaráda, ve kterém jej požádá o telefonní číslo. Ve skutečnosti ale dostane zprávu od podvodníka. Na základě čísla si připraví objednávku a následně jej požádá, aby mu poslal PIN, které si nechá na jeho číslo zaslat. Většinou se vymluví, že se jedná o kód do bezplatné soutěže,“ popsal praktiky internetových útočníků děčínský kriminalista Miroslav Stehlík.

Jedná se ovšem o potvrzovací kód na platbu mobilem, kterou uhradí nejčastěji nákup na některém z herních serverů. Na nich si podvodník koupí poukázky, které pak dále prodává už za skutečné peníze. Lze využít i jiný způsob. Některé servery jsou napojené na virtuální peněženky, takže koupené poukazy lze rovnou směnit za virtuální měnu nebo i hotové peníze.

Podvodníkovi se často podaří vylákat i přihlašovací údaje oběti k účtu na sociálních sítích. Pak se útoky začnou pyramidově šířit na další uživatele, nejčastěji Facebooku a Instagramu.

Konverzace většinou trvají jen několik minut, samotná transakce je pak otázkou vteřin. Je tak prakticky nemožné ji zastavit, pokud si uživatel sociální sítě uvědomí, že udělal chybu. Odkud útoky přicházejí, zda z Česka, nebo zahraničí, kriminalisté zatím kvůli probíhajícímu vyšetřování říct nechtějí. Je ale zřejmé, že útočníci s největší pravděpodobností používají stroje se speciálním softwarem.

Lipovský dřevák 2019.
FOTO: Na Lipovský dřevák zamířil i mistr Evropy v Timbersportu

V posledních měsících řeší děčínští kriminalisté více než desítku případů, ve kterých je několik desítek poškozených. Podvody se nedějí jen na Děčínsku, ale i po celé ČR.

U jednotlivých podvedených se škody pohybují i mezi pěti až deseti tisíci. Záleží na tom, jak vysoký limit mají operátoři nastavený pro platbu mobilem. Provozovatelé mobilních sítí ji povolují automaticky, většina majitelů telefonů o tom ani neví.

Kromě peněz ale mohou napadení uživatelé sociálních sítí přijít také o soukromé zprávy včetně fotografií. Pokud se jedná o citlivé snímky, mohou se pak snadno stát i terčem vydírání.

Do osvěty se snaží zapojit také základní školy, na jejichž žáky podvodníci útočí nejčastěji. Podle zástupce ředitele školy na Máchově náměstí v Děčíně Martina Lány záleží na přístupu jednotlivých škol, patnáct let staré osnovy totiž s něčím takovým vzhledem k technologickému vývoji vůbec nepočítaly. Pro školy je to tak úplně nové téma. „Určitě to nemůže být jen věcí informatiků, ale také například učitelů občanské nauky. Vzhledem k tomu, že hrozí i ekonomické škody, může být internetová bezpečnost částečně součástí také výuky finanční gramotnosti,“ vysvětlil Lána s tím, že je potřeba vždy postupovat úměrně věku dětí.

„Jako informatici se tomu věnujeme nejen ve výuce, ale snažíme se školit i kolegy učitele. Věnujeme se spamu nebo bezpečnému pohybování se po sociálních sítích, do čehož spadají i podobné podvody,“ popsal Lána, který sám informatiku vyučuje. Podle jeho názoru ale nemůže být všechna zodpovědnost jen na škole. Svůj velký díl totiž mají také rodiče, kteří dětem chytré telefony nebo tablety pořizují. Ti by si měli uvědomit, že na internetu číhá na děti nebezpečí a měli by zvážit, zda je dítě na to dostatečně zralé.

Podle Stehlíka je nejdůležitější víceúrovňové zabezpečení účtů na sociálních sítích a e-mailových schránek. „Vyvarovat by se měli také jednoduchým heslům. Lidé by rozhodně nikomu neměli říkat své osobní údaje a v žádném případě přeposílat kódy PIN,“ dodal kriminalista.

Na klíčence jsou prohozené symboly hasičů a zdravotnické záchranné služby
Popletený dárek: Klíčenky pro prvňáčky měly špatná čísla na hasiče a záchranku