Lidé se podle jejich provozovatelů spíš připojují k internetu zdarma v restauracích nebo obchodních centrech.

V centru Ústí nad Labem mohou lidé sledovat internet na počítačích v kavárně Fokus kafe, kterou provozuje společnost Fokus Labe, zaměřená na pomoc lidem s duševním onemocněním.

„Momentálně máme tři počítače. Začínali jsme před šesti lety s osmi počítači, jak přibýval internet v domácnostech a mobilech, postupně jsme je ubírali," řekl manažer kavárny a terapeut Milan Kutina.

Podle jeho odhadu bude kavárna v nejbližších letech počítače určené k prohlížení internetu dál ubírat.

„Jednou třeba nebudeme mít žádný, ty tři jsou ale zatím využívané," uvedl. Měsíčně tu lidé na internetu stráví asi 2 500 minut, kavárna tak utrží 5 000 korun. Lidé tu mají také možnost připojení přes wi-fi.

S rozšiřováním internetu do domácností postupně stahovali počítače také v internetové kavárně Lezeckého centra YMCA v Krásném Březně.

„Máme šest počítačů, začínali jsme na deseti. Počet počítačů jsme během zhruba pětiletého provozu museli snížit, protože zájem už není takový. Každý má internet doma nebo v telefonu," uvedl Pavel Hušek z Lezeckého centra.

Internet je pro návštěvníky centra jen doplňkovou službou.

„Nyní máme otevřeno tři dny v týdnu, za tu dobu k nám na internet přijde zhruba 20 lidí," dodal Hušek. Lidé mají možnost si tu také kopírovat, tisknout či laminovat dokumenty. I tady je možnost připojení na internet přes wi-fi.

Stále častěji se ale především mladí lidé a děti připojují na internet v nákupních centrech. Otevřenou wi-fi síť nabízí v krajském městě obchodní centrum Fórum. Připojit se k internetu mohou i návštěvníci obchodního domu Chomutovka v Chomutově či Central v Mostě, kde tuto službu poskytují telefonní operátoři, kteří mají v centru své pobočky.

Kavárnu s doplňkovou možností půjčení čtyř počítačů provozují  v Děčíně, zájem o ně prý roste.
„Pořád je spousta lidí, kteří nemají internet. Bylo to slabší, ale asi půl roku se zájem vrací," řekla obsluha kavárny Michaela Hermannová. K dispozici tam mají čtyři počítače, za týden si je přijde půjčit asi dvacet lidí. Cena je koruna za minutu.