Kácením stromů a keřů podél silnice první třídy z Děčína do České Kamenice se bude zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČŽIP).

Odstranění přestárlých nebo do vozovky zasahujících dřevin má zajistit větší bezpečnost motoristů. Inspektoři se ale budou zajímat o to, jestli tamní likvidací porostů nedošlo k porušení zákona o ochraně životního prostředí.

„Terénní vyšetřování inkriminovaných místech jsme chtěli uskutečnit bezprostředně poté, co jsme dostali podnět, abychom se záležitostí zabývali. Zaskočil nás ale sníh, který přikryl zbytkové pařezy i pořezané větve,“ vysvětlil Jiří Hejduk z ústeckého inspektorátu ČŽIP.

Situaci tak musí prověřit až poté, kdy to umožní příznivější počasí. Do té doby nelze předjímat, jestli v postupu prací při likvidaci dřevin lemujících silnici číslo třináct došlo k pochybení a nebo jsou tamní zásahy v souladu se zákonem i schváleným projektem.

Inspektorskou prověrku iniciovali pracovníci státní ochrany přírody.

„Když jsme na několika místech viděli podivně prořezaná torza stromů a nebo vymýcené rozsáhlé pruhy porostů i ve větší vzdálenosti od silnice, než by podle našeho názoru bylo třeba, nemohli jsme tuhle záležitost nechat bez povšimnutí,“ zdůvodnil podání podnětu k dalšímu šetření Lukáš Blažej z děčínské správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Ochránci přírody se obávají toho, aby při další postupující těžbě nedocházelo ke zbytečné likvidaci stromů a ostatních porostů, které by na svém místě mohly růst dál bez jakéhokoli rizika pro bezpečnost silničního provozu.

Silničáři úpravy u frekventované silnice svěřili firmě Joel. Její představitelé se ale podezření, že by se neřídili schváleným projektem, brání.
„S postupem prací se seznámili jak projektant, tak zástupci Lesů České republiky a dalších orgánů a institucí. Neměli vůči uskutečňovaným zásahům podstatné výhrady,“ reagoval jednatel mostecké společnosti Jiří Ježek.

Projekt, který je směrodatným dokumentem, prý zejména v případě náletových dřevin i vzrostlejších porostů na některých místech nespecifikuje, které konkrétní stromy má zhotovitel prací pokácet. Jde jen o určitou charakteristiku potřebného zásahu. Například odstranit shluk olšového porostu ve vzdálenosti do patnácti, dvaceti či více metrů od silničního tělesa.

„Těmito požadavky, které si u projektanta i s udělením příslušných výjimek objednalo Ředitelství silnic a dálnic, se také řídíme. Osočování z nekvalitní práce nebo z toho, že bychom svévolně ničili přírodu, je proto přinejmenším nekorektní. Také proto, že se postaráme o náhradní výsadbu jedenácti set stromů,“ hájil pověst firmy jednatel Ježek.

Dokonce padla slova i o tom, že lavinu kritiky na zajišťované těžební práce spustil někdo v rámci konkurenčního boje s úmyslem firmu poškodit a podobnou zakázku získat pros sebe.

„Nemáme tušení, kdo všechno se o zakázku zajímal nebo teď práci firmy kritizoval. Na to jsme vůbec nepomysleli. Podnět ke správnímu řízení jsme podali proto, že se nám nezdá být úplně tak všechno v pořádku. Naším prvotním zájmem je ochrana přírody. Počkejme si tedy na výsledek řízení,“ reagoval Lukáš Blažej ze správy Labských pískovců.

Kritické výhrady se přitom netýkají jen samotných úprav porostů.

„Když jde někdo kácet vzrostlý strom a nebere ohledy na to, že vedle stojí více než jedno století starý pomníček, který pak padající kmen smete z podstavce, nelze se pochybnostem o citlivém postupu prací divit,“ připomněl sražený pomníček u silnice Petr Bauer ze správy Labských pískovců.