Kampaň #nejsemprase vznikla v průběhu jarní epidemie koronaviru jako následek nečekaně dlouhého pobytu lidí doma. Ti kvůli tomu vyrazili ven za přírodními krásami, ale zanechali za sebou kvantum nepořádku. A jelikož odpadky v přírodě nadále zůstávají, pokračuje kampaň dál.

Iniciátoři osvětové akce zakončili letní část aktivit sběrem odpadu po celé České republice a rovnou si připravili podzimní výzvu Vyčisti okolí. V rámci ní motivovali nadšence k zvelebení okolí a sami se vydali do hor, lesů i městských parků. „Všichni jsme byli svědky toho, že spousta lidí vyrazila nadšeně do přírody. Menší nadšení už ale sdíleli třeba její pravidelní návštěvníci,“ řekl jeden z iniciátorů projektu Miloš Židík.

Vrcholem iniciativy měl být výstup na nejvyšší bod České republiky, Sněžku. Ten měl proběhnout minulý víkend. Kvůli zhoršování epidemie se iniciátoři projektu namísto společného čištění jediné stezky v Krkonoších rozhodli rozdělit síly a vyzvat k úklidu ve všech koutech České republiky. Sami přírodě od odpadků ulevili v Jizerských i Orlických horách. „Stopy po turistech jsou na každém kroku. I když jsme na sociálních sítích oslovili přes 3 miliony lidí v Česku a na Slovensku, odpadky v přírodě stále zůstávají. Právě proto nekončíme a budeme v naší snaze pokračovat dál,“ prohlásil Židík.

Ještě než napadne sníh, mohou lidé vyrazit na sběr odpadků i během podzimu a své úlovky vyfotit a poslat prostřednictvím sociálních sítích organizátorům akce, kteří je následně odmění diplomem a jejich fotky zařadí do vznikajícího videa. „Počítáme s tím, že lidé opět kvůli nedostatku kulturního a sportovního vyžití zavítají do přírody a někteří z nich po sobě zanechají stopy. Těší z nás, že přibývá dobrovolníků, kteří je následně likvidují,“ podotkl mluvčí kampaně Štěpán Sedláček.

Zmínil, že sever Čech jako Lužické a Jizerské hory patří k oblastem, kde se pohybuje dostatek „uklizečů“ i přes sychravé počasí. Mezi nejčastější odpad patří papírové kapesníky a PET lahve. „Už teď hledáme další témata, kterým se budeme věnovat přes zimu, jako například znečištění moří či globální oteplování,“ dodal Štěpánek.

Pozitivně přijal projekt i Národní park České Švýcarsko, kde zejména v dubnu zaznamenali zvýšený počet návštěvníků. „Část z nich se dá připsat tomu, že lidé nemohli vyrazit jinam, tak se šli projít alespoň do přírody. Návštěvníci měli k dispozici minimum služeb a změnili své chování. Nepohybovali se po nejfrekventovanějších místech, ale vyhledávali alternativní cesty,“ popsal mluvčí Správy NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Kromě odpadu, se kterým bojovali především na nejnavštěvovanějších cestách, jim aktuálně dělá vrásky na čele dělá kůrovcová kalamita. Kolem neznačených cest jsou totiž souše a stačí jen lehčí vánek a ze stromů padají větve. „Máme obavu, aby lidem chodícím mimo značené trasy nespadly na hlavu a nezranily je,“ sdělil mluvčí.

Minulý týden navíc zahájili práce na rekultivaci staré skládky komunálního odpadu v Mezné. Nechají odvézt zhruba 20 tisíc krychlových metrů směsného odpadu, který sem byl svážen a ukládán zejména z okolních obcí včetně Děčína od konce sedmdesátých do počátku devadesátých let.

Kampaň #nejsemprase

Kampaň #nejsemprase vysvětluje návštěvníkům českých a moravských krajů, kteří nemají stoprocentní znalosti o pohybu a pobytu v přírodě, jak se v tomto prostředí chovat. Záštitu jí daly Český svaz ochránců přírody nebo Klub českých turistů. „Její myšlenky přesně souzní s tím, čemu se denně věnujeme v chráněných oblastech. Jsme rádi, když lidé vyrazí za přírodními krásami, ale bohužel množství odpadu v přírodě mnohde narůstá,“ vyjádřil podporu Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Iniciativa bude pokračovat i příští rok. „Už teď přemýšlíme o tom, kam naši iniciativu posuneme. Nejdůležitější je pro nás vzdělávání dětí i dospělých. Z hor a lesů se chceme dostat také do městských parků a na veřejná prostranství,“ dodal Miloš Židík.