Sehnat práci je v současné době obtížné pro zdravého člověka, o mnohem těžší to mají lidé s handicapem. Míra nezaměstnanosti roste i v jejich řadách. „Záleží na tom, jak se kdo prodá. Šanci získat práci máme stejně jako zdravý člověk,“ míní děčínský vozíčkář Aleš Černohous. Ten se před devíti lety vrhnul na podnikatelskou dráhu. „Dnes už mám podnikání jako vedlejšák, jsem na částečný úvazek zaměstnaný jako fotograf v děčínské Slunečnici,“ dodal Černohous.

Tolik štěstí, ale nemá více než jeden a půl tisíce handicapovaných lidí, ti stále na úřadu práce čekají na svou šanci. „Je to pro ně těžké, uplatnění najdou nejčastěji v oblasti informačních technologií. Práce na počítači a internet je pro osoby s postižením velice často nejen prostředkem komunikace, ale i velmi rozšířeným pracovním uplatněním zejména,“ uvedla vedoucí oddělení pro osoby se zdravotním postižením děčínského úřadu práce Dana Macková. Další možností, kde najít práci jsou chráněné dílny, kterých je na Děčínsku okolo třiceti. Tři z nich donedávna provozovala také děčínská Jurta.

Nejsou zakázky

„Provoz tiskařské dílny jsme museli značně omezit, v současné době v ní nepracuje nikdo z postižených,“ posteskla si mluvčí Jurty Barbora Kamarýtová. Zakázek postupně ubývalo, teď mají tiskaři práci tak jednou za tři měsíce. Pokud by ale přišla větší zakázka, je Jurta schopna zaměstnat hned několik lidí. „Další dvě dílny, a to keramická a prádelna fungují bez problémů,“ řekla Kamarýtová. Dílny fungují zároveň jako trénink do práce. „Lidé s mentálním a jiným postižením jsou zpravidla znevýhodněni omezenou schopností podávat pravidelný a stálý výkon. To je podle mého důvod, který odrazuje mnoho zaměstnavatelů,“ podotkla Kamarýtová.

Nezaměstnanost na Děčínsku roste i mezi zdravotně postiženými

Přitom firmy, které zaměstnají více jak padesát procent handicapovaných mají nárok na příspěvek od úřadu práce. „Příspěvek náleží zaměstnavateli měsíčně ve výši skutečně vynaložených mzdových nákladů na zaměstnance, nejvýše však osm tisíc korun,“ vysvětlil odborník na trh práce děčínského úřadu Vlastimil Fiala.

„Podnikání jsem rozjel díky dotaci od pracáku, na výbavu dílny jsem dostal sto tisíc korun. Nakoupil jsem potřebnou techniku. Bez této pomoci bych asi s podnikáním nezačal,“ řekl Černohous.