Tragédii nechtěného potratu v posledních letech na Děčínsku zažívá zhruba dvě stě šedesát žen ročně. Zatímco v roce 1995 se počet samovolných potratů v okrese pohyboval někde kolem sto šedesáti, dnes je to o sto samovolných potratů za rok více.

Podle benešovského gynekologa Pavla Minicha vyšší potratovost souvisí s tím, že ženy odkládají první těhotenství na pozdější dobu.

„Za vyšším počtem samovolných potratů bych hledal zvýšená rizika způsobená vyšším věkem těhotných žen. Zdravé děti se sice rodí i starším matkám, ale riziko vývojových vad u těchto dětí je mnohem vyšší,“ zdůraznil lékař.

Gynekologova slova potvrzují i neúprosná čísla statistik, která hovoří o tom, že průměrný věk rodiček na Děčínsku je kolem dvaceti osmi let. „Se stále se zvyšujícím věkem matek se zároveň i zvyšuje riziko, že dítě nedonosí a samovolně potratí,“ zdůraznil Pavel Minich. Ten ale také za nepříznivý faktor zvyšující samovolnou potratovost považuje zamořené životní prostředí nejrůznějšími chemikáliemi, které nejsou pouze v ovzduší, ale i v potravinách.
„Se zvýšenou potratovostí nesouvisí jen věk rodiček. Rozhodující pro donošení zdravého dítěte je i jejich životospráva, vnější prostředí, které bývá ovlivněno třeba inverzemi, nejrůznějšími infekcemi nebo právě chemikáliemi,“ vyjmenoval gynekolog.

Své o potratu ví i paní Lenka, která o dítě přišla vinnou pracovního stresu. „Kvůli mým zdravotním problémům mi lékař sdělil, že pokud chci mít děti, neměla bych váhat. To mi bylo třicet let. Jenže v té době jsem byla bez partnera a navíc jsem měla výbornou práci,“ řekla žena. Dnes je jí třiatřicet, má partnera, ale pomalu se smiřuje s myšlenkou, že dítě již mít nebude.

„I přes mé dlouhodobé gynekologické potíže se mi podařilo otěhotnět, bohužel vinou pracovního stresu jsem potratila v samotném počátku těhotenství,“ dodala smutně.

Také děčínský gynekolog Julius Török vidí za rostoucími počty samovolných potratů i dnešní hektický způsob života. „Bez rozdílu věku jsou častou příčinou samovolného potratu i psychické problémy, které si vybírají svou daň. Dnešní způsob života je postaven na jiných hodnotách,“ uvedl lékař. Dízě musí chtít dítě žena, tak i muž.

Oproti rostoucímu trendu samovolných potratů, ale klesají počty uměle přerušených těhotenství. Těch lékaři za posledních sedmnáct let na Děčínsku přerušili zhruba o polovinu méně. Před osmnácti lety podstoupilo umělé přerušení těhotenství zhruba osm set žen, v roce 2006 jich bylo o takřka polovinu méně.

„Tento pozitivní trend je samozřejmě nastolen vzrůstající životní úrovní, ale já osobně bych to přičetl i na vrub užívání hormonální antikoncepce,“ zdůraznil děčínský gynekolog Julius Török. Ví o čem mluví. Sám si mezi svými pacientkami udělal rozbor a tato skutečnost je podle něj do očí bijící.