Kateřině Tiché z Děčína je dvaapadesát let. Celý život pracovala jako účetní. Práci dělala ráda a i ve firmě s ní byly podle jejích slov spokojení. „Výpověď přišla najednou jako blesk z čistého nebe. Vůbec nic jsem nečekala. Nikdo z vedení firmy se ani slovem nezmínil, že bych mohla o své místo přijít. Firma se dostala do finančních problémů, a tak začalo propouštění. Stejně jako já skončili i někteří mí kolegové,“ posteskla si Kateřina Tichá. Uvedla, že kdyby to věděla nebo alespoň tušila, určitě by se snažila hledat práci dříve. „Teď jsem skončila na úřadu práce jako tisíce jiných nezaměstnaných,“ řekla bývalá účetní. Tvrdí, že účetních je všude dost a nyní, krátce před důchodem, je téměř bez šance sehnat práci.

Nehezké druhé místo

Posílila už tak dost dlouhé zástupy nezaměstnaných v děčínském okrese. Okres Děčín se za měsíc listopad poprvé v historii zařadil na druhé nejvyšší místo v celostátním žebříčku počtu nezaměstnaných. „Je to výsledek dlouhodobě špatného vývoje stavu nezaměstnanosti na Děčínsku. A to i přesto, že firmy ani velké podniky hromadně nepropouštěly,“ uvedl odborník na trh práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.

Příčin tak špatného výsledku stavu nezaměstnanosti hned několik. „Na Děčínsku chybí průmyslové zóny. Ta jediná, která je v Rumburku, na celý okres rozhodně nestačí. Velkou roli hraje i špatná struktura obyvatelstva a jeho nízká vzdělanost,“ vysvětlil Vlastimil Fiala. Upozornil, že situace je špatná i v zemědělství.

Oproti měsíci říjnu počet nezaměstnaných stoupl o dalších dvě stě lidí. „V okrese Děčín bylo v listopadu 10 211 nezaměstnaných lidí. Například ve srovnání s loňským listopadem to je o dva tisíce čtyři sta třicet sedm lidí více,“ uvedl Vlastimil Pažourek z děčínského úřadu práce.

Volných míst je nedostatek

Mezi nejpočetnější skupinu uchazečů o zaměstnání registrovaných na děčínském úřadu práce stále patří lidé se základním vzděláním a nekvalifikovaní dělníci.

„Pokles nezaměstnanosti byl ale v posledním období plošný a dotkl se téměř všech oborů a výrazné většiny firem,“ vysvětlil Vlastimil Pažourek. Mezi další nejvíce nezaměstnané skupiny obyvatel patří lidé nad padesát let a mladí lidé do dvacet pěti let. Početnou skupinu lidí bez práce tvoří i zdravotně postižení, asi okolo patnácti procent.

Nezaměstnanost se opět zvýšila

O volná místa, která nabízí úřad práce je enormní zájem. „Ke konci listopadu jsme mohli nabídnout pouze sto čtyřicet dva volných míst. V přepočtu to vychází, že o jedno volné místo se může ucházet sedmdesát dva nezaměstnaných,“ řekl Pažourek.

Vyhlídky stavu nezaměstnanosti na Děčínsku navíc stále nejsou lichotivé. „Na jaře roku 2010 očekáváme nejhorší situaci v nezaměstnanosti za posledních pět let. Počet lidí bez práce s největší pravděpodobností překročí hranici jedenácti tisíc osob,“ pokračoval Pažourek. Děčínský okres se tak přiblíží rekordní nezaměstnanosti z ledna roku 2005.

Ke zvýšení kvalifikace a tím pádem tedy zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce nabízí děčínský úřad práce rekvalifikační kurzy. Od počátku roku se do kurzů přihlásilo šest set osmdesát lidí. „Okolo tří set lidí teprve čeká na schválení kurzu či na jeho zahájení,“ uvedla vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace děčínského úřadu práce Drahomíra Veselá. Doplnila, že nejvíce lidí, kteří navštěvují kurzy jsou uchazeči vedení v evidenci déle než pět měsíců. Obecně se o zvýšení kvalifikace pomocí kurzů nejvíce zajímají ženy. „O rekvalifikaci mají největší zájem lidé s vyučením nebo pouze se základním vzděláním,“ pokračovala Drahomíra Veselá. Doplnila, že všeobecně nejvíce mají lidé zájem o kurzy informačních technologií. Uchazeči se zajímají o rozšíření své odbornosti v kurzech svářeč, řidič nákladních aut či obsluha strojů zařízení.

Rekvalifikační kurzy

Od počátku roku se do kurzů přihlásilo 680 lidí.

Obecně se o zvýšení kvalifikace pomocí kurzů nejvíce zajímají ženy, lidé s vyučením nebo pouze se základním vzděláním.

Nejvíce mají lidé zájem o kurzy informačních technologií.

Uchazeči se hodně zajímají o kurzy svářeč, řidič nákladních aut či obsluha strojů a zařízení.