Nezaměstnanost na Děčínsku v srpnu vzrostla z červencových 13,73 procenta na 13,79 procent. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo v uvedeném měsíci celkem čtyřicet pět okresů a mezi nimi je i ten náš. Celkem je nezaměstnaných 9 925 lidí, z toho je 5157 žen. Z nich je 2 787 nad padesát let. Nově se v srpnu na úřadu práce nahlásilo 73 lidí. K dispozici mají podle Vlastimila Pažourka 211 volných míst, což znamená, že o jedno místo se uchází 47 nezaměstnaných.

„Nic dramatického jsme ale během minulého měsíce nedělo. Firmy snižují své náklady, a tak stále propouštějí své zaměstnance. Většinou po jednom dvou pracovnících,“ komentoval aktuální situaci Pažourek. Podle něho je nejkritičtější situace ve Šluknovském výběžku. „Tam je to asi nejhorší: Lidi, kteří tady ztratí práci, ji hned tak nenajdou. Místní firmy na tom nejsou dobře a tak se lidé musí poohlížet jinde. Jenže když by eventuálně něco našli, mají to komplikované. Musí dost daleko dojíždět. Tady příliš optimismu nevidím,“ řekl úředník. Dodal, že očekává, že do zářijové statistiky se promítnou navíc ještě absolventi středních škol. „Každoročně to tak bývá. Předpokládáme, že do evidence přijde pět stovek mladých lidí. Šanci na úřadu práci v Děčíně hledají také obce. „ Například dvacet jedna radnic u nás poptává třicet míst na veřejně prospěšné práce,“ upřesnil informaci Vlastimil Pažourek. Domnívá se, že další nárůst zájemců o práci se projeví v podzimních měsících. „Kromě vyřazených studentů víme, že skončí sezonní práce, takže přibudou osoby, pracující v cestovním ruchu, stavebnictví, zemědělství a lesnictví,“ vysvětlil pracovník úřadu práce. Zlepšení by podle něho mělo přijít až na jaře příštího roku.

Na Šluknovsku práce není

Největší problémy s hledáním práce mají lidé na Šluknovsku. Potvrdila to i starostka Velkého Šenova Marcela Boháčová. „Firmy Tratec, Železárny i Stap stále propouštějí. Ne houfně, ale průběžně,“ uvedla starostka. Podle ní je velice špatná situace ve Stapu, kde snad není už ani vrátný. Ve Velkém Šenově patřila dlouhé roky k tradičním zaměstnavatelům společnost Veseko. Ta před třemi roky ze dne na den provoz skončila. „Tam přišly o práci celé rodiny,“ poznamenala Boháčová a dodala. „ Děláme co můžeme. Podařilo se nám např.zaměstnat třicet pět lidí ve veřejné službě, ale aktivních je jen málo. Těch, kteří splňují daná kritéria pro výplatu sociálních dávek jsou jen dva nebo tři,“ povzdechla starostka.

Nezaměstnanost na Děčínsku stoupá

Podobně je tomu v Dolní Poustevně. „Jen jeden člověk to dotáhl až do konce,“ přiznal starosta Miroslav Jemenka a byl rád, že za minulý měsíc se počty nezaměstnaných v porovnání s červencem ve městě nezměnily. „ Máme jich 114 a většinou jde o lidi, kteří jsou v evidenci dlouhou dobu,“ řekl Jemenka. Podle něho je největším zaměstnavatel v Poustevně firma Izopol, která v poslední době také propouštěla – , a to čtrnáct pracovníků. „Ostatní firmy podobné signály nedeklarují,“ dodal starosta. Dílčí výkyvy občas má firma OK Form nebo společnost Holcová. „Některé se nechaly slyšet, že by časem propuštěné zaměstnance nabraly zpátky. Uvidíme,“ poznamenal Jemenka.

Nezaměstnanost se zvyšuje

I v Mikulášovicích se nezaměstnanost zvyšuje. „ Za poslední dva měsíce zhruba o dvě procenta. Vyšplhala se až na dnešních 18,3%,“ konstatoval starosta Stanislav Hladík. Potvrdil, že museli odejít lidi z firem Mikov,Alatex nebo Lemfeld a syn. „A úplně zanikla německá společnost Kontaclip, která se specializovala na svorkovnice pro elektrikáře,“ upřesnil Hladík. Dodal, že snad všechny firmy v Mikulášovicích snižují počty zaměstnanců. Většinou odcházejí ti, kteří mají před důchodem nebo ti, co mají problémy s pracovní morálkou. Mikulášovická radnice v současnosti registruje 233 lidí bez práce, z toho je 107 žen. Jsou mezi nimi i mladí. V České republice v srpnu vzrostla nezaměstnanost na 8,5 procenta, bez práce je půl milionu lidí.