Zářivé efekty, barevné ohňostroje či vysoké plameny. To všechno umí vytvořit sedmadvacetiletý pyrotechnik Michal Prokisch z Děčína. Jeho ohňová show doprovází vystoupení Černých rytířů, skupiny historického šermu, jeho ohňostroj mohli lidé vidět při vystoupení teplické filharmonie na zámku minulý týden. V pátek večer se s rytíři představí na Tolštejnských slavnostech o pár dnů později na oslavách povýšení Šluknova na město.

„Pyrotechnik je mé druhé povolání, částečně mě živí a hlavně mě to baví, a to už od dětských let,“ tvrdí mladý muž. Tehdy ale studoval jen teorii, s prvnímu pokusy začal až coby náctiletý mladík v kůlně u rodinného domku. K nečekanému výbuchu prý nikdy nedošlo.

Už má v malíku i praxi

Dneska už má kromě teorie v malíku i praxi. „Všechno jsem se naučil z odborné literatury, účastnil jsem se kurzů v Poličce, kde je Odborný institut speciální techniky a pak vykonal zkoušky,“ ukazuje pyrotechnický průkaz ohněstrůjce Prokisch.

Při svých vystoupeních používá speciální techniky k zažehnutí ohňů. „Není to nic složitého, třeba při efektu zvaném challenger používám toaletní papír, který napustím parafínem a umístím do něj pyrotechnické tělísko, v pravý okamžik ho dálkovým ovládáním zapálím,“ popisuje efekt pyrotechnik. Diváci se pak mohou kochat vysokými plameny, jež šlehají z plechové mísy umístěné na asi metr a půl vysokých nohách. Při efektech používá nejrůznější fígle, jako je třeba nekouřící střelný prach, hořlavé oleje a podobně. K ohňostrojům i ke všem ostatním produkcím pak používá pouze atestované výrobky II. a IV. Kategorie. Tedy ty, jež normální smrtelník bez pyrotechnického průkazu nekoupí. Nakupuje převážně asijskou produkci.

Chce přinášet zábavu

„Asiaté jsou mistry v tomto oboru, jejich pyrotechnika je vyhlášená, efektní,“ říká Prokisch a zároveň dodává, že profesionální firmy, jako třeba ta, jež předvedla letošní ohňostroj pod děčínským zámkem, si nechává kulové pumy i kompaktní baterie dělat přímo na zakázku v Itálii či Španělsku. "Nadiktují si, jak by měla atrakce vypadat, jaké by měla mít tvary a barvy,“ vysvětluje.

Cílem Michala Prokiche je přinášet lidem a vlastně i sobě zábavu. „I když tvrdím, že mě to z poloviny živí, je to můj obrovský koníček . Chtěl by se dostat na nějakou velkou přehlídku nebo soutěž ohňostrojů,“ dodává mladý ohněstrůjce.