Stáli jsme několik desítek metrů od radikálních nácků u nádraží Neustat Drážďanech, spolu s tisíci mladých Němců z řad levicové mládeže a antifašistů. Nedělali jsme žádný živý řetěz s navoněnými celebritami jako pan Kocáb. My jsem stáli několik hodin odděleni kordonem policajtů od tisícovky nácků. Zablokovali jsme je a to bylo vítězství!,“ popsal svoji účast na sobotním pochodu neonacistů v Drážďanech děčínský zastupitel Jaroslav Foldyna. Byl tam společně s dalšími lidmi z Děčína.

Do Drážďan se vypravila i Lenka Kostolníková, přítelkyně děčínského Roma Drahomíra Radka Horvátha. „Přítel nemohl, marodí, ale já si to nemohla nechat ujít. Jela jsem podpořit obyvatele Drážďan, kteří proti pochodu protestovali,“ řekla Kostolníková. Dodala, že ji překvapila policejní opatření.

„Bylo jasné, že se neonacisté se svými odpůrci nedostanou vůbec k sobě a nedostali, jediné, co jsem z demonstrace viděla, byla záda ozbrojených policistů a nad hlavou několik vrtulníků,“ tvrdila.

8000 policistů

Neonacisté si přijeli do německých Drážďan připomenout pětašedesát let od bombardování, které město srovnalo se zemí. Do Drážďan dorazilo podle některých odhadů až pět tisíc radikálů. Policie hovořila o patnácti stech. Pořádkové síly od brzkých hodin obsadily všechny přístupové komunikace do případného centra nepokojů, stejně jako nádraží v drážďanském Novém Městě. Železniční trať k němu zablokovali protineonacističtí aktivisté.

Neonacisté akci zneužívají k demonstraci své síly a názorů. Podle ČTK na pořádek dohlíželo asi 8000 policistů. To je o 2000 víc než při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Drážďanech. Přesto se odehrálo několik potyček.

Ne všichni ale v Drážďanech lidský řetěz proti extrémní pravici podporovali. Zhruba dvě tisícovky převážně mladých levicově orientovaných Němců obsadily Albertovo náměstí nedaleko nádraží v Novém Městě a na nepovolené demonstraci kritizovali to, že se radnicí podporovaný živý řetěz vytváří kilometry daleko od místa, kde se pravičáci shromažďují. Zatarasením náměstí proto sami chtěli tradičnímu pochodu zabránit, což se jim podařilo.

„Mně to připadá, že policisté v Drážďanech spíš zametají chodníček pro nacisty, aby se dostali tam, kam chtějí, a abychom my jim uvolnili cestu,“ stěžovala si na přístup úřadů Martina Krausová, Češka dlouhodobě žijící v saské metropoli. Zatímco pochod neonacistům povolil navzdory nesouhlasu drážďanské radnice vrchní správní soud v Budyšíně, protestní akci odpůrců pravicového extremismu úřady zakázaly.

Kontrola hranic

Aby zabránila příjezdu radikálů z okolních zemí, zpřísnila saská policie ve spolupráci s polskými a českými kolegy kontroly u hranic. Podle policie na české straně žádné problémy nebyly hlášeny. „Pouze ve vlaku jsme zaznamenali skupinku, která jela proti neonacistům demonstrovat, ti žádné výtržnosti nedělali a spořádaně se pak vrátili zpět do republiky,“ řekl děčínská policejní mluvčí Petra Kubátová.

Pochod neonacistů zorganizovala východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland), kterou úřady považují za pravicově extremistickou a kterou podporuje nejsilnější krajně pravicová německá strana, Národnědemokratická strana Německa (NPD).

ALICE KLAUBENSCHALKO­VÁ,ČTK